Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropa_tazba2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ťažba ropy. Foto: SITA/AP Photo/Susan Sterne
13. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Najväčším odberateľom iránskej ropy je India

Irán údaje o vývoze ropy pravidelne nezverejňuje, zo záznamov spoločnosti Petrologistics ale badať, že priamy dovoz iránskej ropy do Indie v prvom štvrťroku v priemere predstavoval 433.000 barelov denne. V porovnaní d exportom do Indie sa objem dovozu ropy do Číny pohyboval okolo 256.000 barelov denne.

Dovoz do Indie sa medziročne zvýšil o 23 % a bol aj výrazne nad priemerom celého minulého roka. Vlani India z Iránu dovážala ropu tempom asi 326.000 barelov denne.

Čerstvá dáta podľa Reuters od Petrologistics, ktoré má sídlo v Ženeve a patrí k hlavným zdrojom dát o obchode nielen s ropou, ale aj ďalšími komoditami, potvrdzujú, že k zvýšeniu dovozu ropy do Indie prispelo ochladenie vzťahov medzi Teheránom a Pekingom. Na trhu sa ale hovorí tiež o tom, že India dramaticky zvýšila nákup iránskej ropy, aby sa vyhla problémom, až začne v júli platiť embargo na dovoz iránskej ropy. Ide o nový krok, ktorým chcú západné krajiny Teheránu znížiť hlavný zdroj príjmov.

Až začne platiť embargo, bude ťažšie iránsku ropu nielen kupovať, ale aj za ňu platiť. Sankcie sa totiž vzťahujú aj na iránsky bankový sektor, takže vykonávať finančné transakcie s Iránom bude ťažšie aj pre tie krajiny, ktoré sa k embargu nepripoja. Problém ale zrejme nastane aj s poistením nákladov, kde bude jednou zo zmluvných strán iránsky orgán.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.