Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
čína rusko sankcie import energie vojna
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Chinatopix via AP, File
13. júna 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Najväčším importérom ruských energii je Čína, predbehla tak Nemecko

Centrum pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA) konštatuje, že od začiatku invázie na Ukrajinu 24. februára dosiahlo Rusko za predaj ropy, zemného plynu a uhlia tržby v objeme 93 miliárd eur.

Približne 61 % fosílnych palív, v hodnote asi 57 miliárd eur, vyviezli počas prvých sto dní konfliktu do Európskej únie, uvádza organizácia sídliaca vo fínskych Helsinkách. To zahŕňa export v hodnote asi 12,1 miliardy eur do Nemecka, 7,8 miliardy eur do Talianska a Holandska a 4,4 miliardy eur do Poľska.

Čína predbehla Nemecko

Nemecko, ktoré bolo počas prvých dvoch mesiacov vojny najväčším importérom ruských fosílnych palív, kleslo na druhú priečku za Čínu, ktorá od Moskvy nakúpila energie v hodnote asi 12,6 miliardy eur.

Tento posun odráža rastúci význam Číny a ďalších mimoeurópskych ekonomík pre ruský export energií, ktorý poskytuje asi 40 % federálneho rozpočtu krajiny, konštatuje CREA.

Vysoko závislé od ruských energií

Dáta, ktoré organizácia zverejnila, ukazujú, že Nemecko je stále vysoko závislé od ruských energií, najmä zemného plynu. V máji, teda aj v čase teplejšieho počasia, jeho import v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma mesiacmi klesol o 8 %.

Európska únia ako celok znížila v máji dovoz energií z Ruska o viac ako 100 miliónov eur denne, pričom v tomto smere vedie Poľsko, ktoré bolo veľkým nákupcom ruského plynu a ropy.

Ako pritom poznamenala CREA, keďže Rusko vyváža viac ropy loďami do krajín, kde nemá ropovody, je aj veľký záujem o tankery. Štyri pätiny týchto tankerov vlastnia európske alebo americké spoločnosti, dodáva správa.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.