Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Komponent ľavého krídla vrát s váhou takmer 110 ton, ktorý ukladajú za pomoci žeriavu na dno komory počas pokračujúceho projektu Inovácia a modernizácia plavebných komôr na Vodnom diele Gabčíkovo. Bratislava, 12. máj 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Vodohospodárska výstavba
19. marca 2021 Obnoviteľné zdroje OZEVodná energia od Energia.skSITA

Najväčšia vodná elektráreň na Slovensku si na generálku musí ešte počkať

Aktuálne pracujeme na vyhlásení tendra na Inováciu a modernizáciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo. S prácami sa začne hneď, ako bude úspešne ukončený medzinárodný tender, pričom verejné obstarávanie plánujeme vyhlásiť ešte v priebehu tohto roka,“ uviedol štátny podnik pre portál vEnergetike.sk.

Nové vedenie štátneho podniku, ktorý má v správe gabčíkovskú elektráreň, zrušilo vo februári tohto roku viac ako trojročný tender organizovaný bývalým vedením.

Podľa nového vedenia mal tender viacero nedostatkov a pochybení. Súčasťou už zrušenej verejnej súťaže boli vraj aj nejasne a zložito formulované podmienky účasti, nesprávne definovaná terminológia či nelogické nastavenie súťaže.

Akútna potreba opravy

V marci tohto roku to bude šesť rokov čo vtedajšia vláda Roberta Fica odobrala Vodnú elektráreň Gabčíkovo z rúk Slovenských elektrární, ktoré v tom čase ovládala talianska spoločnosť Enel.

Ficova vláda to obhajovala akútnou potrebou generálnej opravy gabčíkovskej elektrárne, ktorú údajne Slovenské elektrárne neboli ochotné vykonať.

Začiatok tendra

Vodohospodárska výstavba, ktorá začala s hľadaním dodávateľa v septembri 2017, na začiatku tendra predpokladala hodnotu zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo na úrovni približne 71 miliónov eur.

Víťazné konzorcium firiem v zrušenom tendri Združenie Gabčíkovo chcelo za opravu vodnej elektrárne takmer 81 miliónov eur.

Členmi konzorcia boli slovenské spoločnosti CEDIS (vedúci člen združenia) a HANT BA, česká firma Strojírny Brno a talianska Todini Construzioni Generali.

Predchádzanie poruchám

Cieľom generálnych opráv je najmä obnovenie plnej funkčnosti zariadení, predchádzanie poruchám a zvýšenie bezpečnosti prevádzky vodnej elektrárne.

Predmetom zákazky je zhotovenie stavby Sústava vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros, stupeň Gabčíkovo – generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo, vrátane inžinierskej činnosti, generálnej opravy turbogenerátorov, zdvíhacích a ďalších zariadení, opráv, respektíve obstarania nových zariadení, ako aj uvedenie do prevádzky.

Opotrebované zariadenia

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované.

Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku.

Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.