Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rafineria Katar
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Rafinéria v Katare. Foto: Shell Slovakia.
30. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Najväčší závod na výrobu GTL palív na svete už v prevádzke

Spustenie závodu do prevádzky sa uskutočnilo za účasti katarského šejka Hamada bin Khalifa Al-Thani a anglického princa Andrewa, vojvodu z Yorku. Rafinácia zemného plynu, ktorý pochádza zo zásob v severnom ťažobnom poli v Katare, prebieha pomocou inovatívnych technológií.

Projekt je výsledkom spolupráce spoločností Qatar Petroleum a Shell. „Uvedenie rafinérie do prevádzky po piatich rokoch stavebných prác je pre historickým míľnikom a zároveň oslavou výnimočného partnerstva so spoločnosťou Qatar Petroleum,“ povedal v tejto súvislosti CEO spoločnosti Shell Peter Voser.

Rafinéria sa nachádza v priemyselnom parku Ras Laffan 80 km severne od mesta Doha. Pri plnom využití kapacity bude v budúcnsoti denná produkcia 140.000 barelov GTL produktov – plynového oleja, petroleja, nafty, parafínov a mazacích základových olejov denne, čo je odpoveďou na neustále rastúci globálny dopyt po palivách. Rafinéria tiež plánuje produkovať 120.000 barelov kvapalín zo zemného plynu a etán.

Hlavnú časť výstavby rafinérie ukončili na konci roka 2010 a po nej nasledovali ďalšie dve fázy rozvoja. Prvú ukončili v júni 2011 prvou komerčnou dodávkou plynového oleja. V novembri 2011 sa spustila druhá fáza výstavby, ktorá umožnila prepravu nespracovaného plynu z pobrežných vrtov. Realizácia celého projektu trvala spolu 500 miliónov hodín a podieľalo sa na nej 52.000 konštruktérov zo 60 krajín.

Zdroj: SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.