Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. augusta 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Najväčší poľský ťažbár uhlia PGG sa vrátil k zisku

Čistý zisk za prvý polrok dosiahol osem miliónov zlotých (asi 1,9 milióna eur), hrubý prevádzkový zisk zase 708 miliónov zlotých (asi 165 mil. eur), oznámil dnes oznámil generálny riaditeľ spoločnosti Tomasz Rogala.

PGG, predtým známa ako Kompania Weglowa, čelila v roku 2015 bankrotu kvôli prepadu cien uhlia a rastúcim nákladom na ťažbu. Firma prežila vďaka finančnej pomoci od štátnych energetických firiem PGE, PGNiG a Energa. Tieto firmy tiež tento roku poskytli PGG ďalšie peniaze na prevzatie menšieho konkurenta KHW, ktorý toež bojoval s problémami.

PGG podľa Rogalu za sedem mesiacov tohto roka vyťažila 17,1 milióna ton uhlia. To je v súlade s celoročným cieľom, ktorý počíta s ťažbou 32 miliónov ton.

Vládna agentúra, ktorá sleduje uhoľný priemysel, tento týždeň uviedla, že odvetvie za prvý polrok vykázalo čistý zisk 1,45 miliardy zlotých. Vlani v rovnakom období hospodárilo so stratou 800 miliónov zlotých. K návratu do zisku prispeli hlavne vyššie ceny uhlia a reštrukturalizácia, uviedla agentúra Reuters.

Poľsko získava väčšinu elektriny z uhlia a ministerstvo energetiky už naznačilo, že by sa krajine mohlo v nasledujúcich rokoch postaviť viac uhoľných elektrární a teplární. Vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) navrhuje, aby uhlie zostalo ešte ďalšie roky hlavným zdrojom energie pre Poľsko. Strana vyhrala v roku 2015 parlamentné voľby čiastočne vďaka sľubom, že zachráni uhoľný priemysel a ochráni pracovné miesta.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.