Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Silová elektrina dodavky ceny domácnosti
Foto: ilustračné, GettyImages
9. novembra 2023 Ostatné od Energia.skSITA

Najväčší dodávatelia energií si podľa ÚRSO plnia svoje povinnosti pri uplatňovaní dynamických cien elektriny

Väčšina dodávateľov energií si plnia svoje nové povinnosti pri uplatňovaní dynamických cien elektriny. Konštatuje to Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Ako informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz, regulačný úrad zistil, že štyria najväčší dodávatelia elektriny na Slovensku, ktorí dodávajú elektrinu do viac ako 100-tisíc odberných miest a majú v portfóliu 75 % všetkých odberateľov elektriny, si svoje informačné povinnosti voči svojim existujúcim ako aj potenciálnym odberateľom riadne plnia.

Regulátor preskúmal ako dodávatelia elektriny dodržiavajú svoje nové povinnosti vyplývajúce zo zmien primárnej energetickej legislatívy platných od začiatku októbra minulého roka v súvislosti s uplatňovaním dynamických cien elektriny.

Úrad zistil, že veľká skupina dodávateľov aktívne ponúka dynamické ceny pre odberateľov elektriny, ktorými sú prevažne podnikateľské subjekty. Široká ponuka dynamických cien elektriny je podporená aj pomerne rozsiahlym zavádzaním inteligentných meracích systémov v SR.

Kľúčové témy

Jedna z kľúčových tém pre úrad je umožniť slovenským odberateľom elektriny aktívne riadenie vlastnej spotreby elektriny. Uplatňovanie dynamickej ceny elektriny ponúka pre aktívnych odberateľov možnosť dosiahnuť úspory vďaka zmene vlastnej spotreby, respektíve jej prispôsobenia stanoveným cenám pre konkrétne časové úseky dňa. A zavádzanie inteligentných meracích systémov spolu s rozvojom využívania fotovoltaiky umožní odberateľom elektriny optimalizovať svoje náklady na elektrinu. Zároveň platí, že dynamické ceny elektriny nemusia byť vhodné pre všetkých odberateľov a preto odporúčame dôsledne zvážiť ich výhody a nevýhody,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Od októbra 2022 platia pre dodávateľov elektriny v SR nové povinnosti v oblasti uplatňovania dynamických cien elektriny a s tým spojenými informačnými povinnosťami. Úrad si v tejto súvislosti vyžiadal údaje od 135 aktívnych dodávateľov elektriny a spracoval správu o výsledku sledovania vývoja trhu so zmluvami o dodávke elektriny a zmluvami o združenej dodávke elektriny s dynamickou cenou elektriny za obdobie roku 2022 a prvého polroku 2023.

Zodpovednejší prístup

Regulačný úrad vo svojom prieskume zároveň zistil, že viacerí menší dodávatelia musia k svojim novým zákonným povinnostiam pristúpiť zodpovednejšie. To sa týka najmä ich povinnosti informovať svojho koncového odberateľa elektriny na svojom webovom sídle o možnosti uzatvoriť zmluvu o dodávke elektriny alebo zmluvu o združenej dodávke elektriny s dynamickou cenou elektriny, o výhodách a rizikách spojených s uzatvorením takejto zmluvy, či o nevyhnutnosti inštalácie inteligentného meracieho systému a nákladoch na jeho inštaláciu,“ doplnil Igaz.

Predseda ÚRSO Andrej Juris považuje zistenia za dobrý výsledok. „Predpokladáme, že postupom času sa ponuka dynamických cien rozšíri aj u ostatných dodávateľov,“ uzavrel Juris.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.