Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
24. novembra 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Najväčší dodávatelia elektriny a plynu budú povinní zverejňovať a aktualizovať svoje cenníky

Najväčší dodávatelia elektriny a plynu budú povinní zverejňovať a aktualizovať svoje cenníky. Taktiež budú musieť pravidelne reportovať na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) dosiahnuté príjmy a náklady z neregulovanej dodávky elektriny a plynu.

Regulačný úrad chce týmto opatrením podporiť transparentnosť a aktualizáciu cenníkov najmä pre malých a stredných odberateľov s ročnou spotrebou elektriny od 30 do 100 megawatthodín a plynu od 100 do 641,4 megawatthodín.

Medzi malých a stredných odberateľov patria mestá a obce, školy, škôlky, nemocnice, ambulancie, ako aj mnohé malé a stredné podnikateľské subjekty, ktoré nakupujú elektrinu a plyn od dodávateľov na voľnom, neregulovanom trhu na základe zmluvy o dodávke elektriny alebo plynu, ktorá nepodlieha cenovej regulácií zo strany úradu. Pre nedostatky v cenníkoch dodávateľov za neregulovanú dodávku elektriny a plynu boli podľa ÚRSO vystavení neistotám vo vývoji na trhoch s energiami.

Zdravý konkurenčný boj

Zverejňovanie a aktualizácia cien ponúkaných zákazníkom patrí medzi základné atribúty zdravého konkurenčného boja o zákazníka. Zavedením mimoriadnej regulácie chceme dosiahnuť väčšiu transparentnosť na neregulovanom trhu s energiami a podporiť konkurenciu medzi dodávateľmi. Dávame takto signál aj neregulovaným odberateľom ako sú mestá a obce, či školy a malí a strední podnikatelia, že hoci úrad ich ceny energií nereguluje, pamätá aj na nich,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Najväčší dodávatelia energií budú musieť pre mimoriadnu reguláciu od 1. decembra tohto roka do 30. novembra budúceho roka zverejňovať na svojom webe cenníky so zmluvnými cenami za dodávku elektriny a plynu pre koncových odberateľov vždy k 1. dňu kalendárneho mesiaca a informovať úrad o mieste zverejnenia týchto cenníkov.

Taktiež budú musieť predkladať úradu za každý ucelený kalendárny mesiac v období od 01. decembra 2023 do 31. marca 2024 predovšetkým údaje o výške ekonomicky oprávnených nákladov súvisiacich s obstaraním elektriny alebo plynu pre zabezpečenie dodávok elektriny alebo plynu pre koncových odberateľov ako aj o výške celkových príjmov za dodávku elektriny alebo plynu pre koncových odberateľov.

Mimoriadna regulácia

V praxi chce úrad mimoriadnou reguláciou dosiahnuť nie len väčšiu transparentnosť na trhu s energiami, ale tiež aj dostatočné premietnutie klesajúcich trhových cien energií do cien a cenníkov za dodávku elektriny a plynu pre neregulovaných odberateľov,“ konštatoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Úrad bude priebežne vyhodnocovať mieru zverejňovania a aktualizácie cenníkov, ako aj výšku nákladov a príjmov za neregulovanú dodávku elektriny a plynu. „V prípade potreby pristúpime k modifikácií opatrení, prípadne k prijatiu nových opatrení využijúc zákonný inštitút mimoriadnej regulácie,“ uzavrel Igaz.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.