Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solarna elektráreň-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Najväčšia solárna elektráreň na svete. Foto: TASR/AP Photo/Solar Systems
19. novembra 2014 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Najväčšej solárnej elektrárni na svete sa zatiaľ nedarí

Malo ísť o prelom vo výrobe energie zo slnka. Počiatky prevádzky najväčšej solárnej elektrárne na svete využívajúcej technológiu CSP však poukazujú skôr na slabiny tohto megaprojektu.

Solárno-termálnu elektráreň Ivanpah Solar Electric Generating System, ktorá sa rozprestiera na ploche 13 km2 v Mohavskej púšti a stála 2,2 miliardy dolárov, slávnostne spustili vo februári tohto roka. Prevádzkovateľom sa však zatiaľ nepodarilo naplniť pôvodné očakávania.

Podľa údajov Kalifornskej energetickej komisie dosiaľ 347.000 zrkadiel, ktoré odrážajú lúče na veže s kotlami inštalovanými v troch blokoch, dosiahlo len polovicu očakávaného výkonu. Hlavným dôvodom má byť málo slnečné počasie v Kalifornii.

„Faktory ako oblaky, stopy po lietadlách a počasie mali na elektráreň väčší dopad než majitelia predpokladali,“ uviedla komisia.

Prevádzkovateľ elektrárne NRG Energy, ktorú spoluvlastní aj firma Google, však tvrdí, že dlhodobé projekcie výroby naplnia očakávania a doterajšie problémy sú bežné pri spustení nových technológií. Svoj cieľový výkon takmer 400 MW by mala dosiahnuť v roku 2018.

Popri nepredvídateľnom slnečnom žiarení niektorí odborníci poukazujú aj na riziko nesprávneho nasmerovania zrkadiel a problém s púštnym prachom, ktorý znižuje výkon elektrárne. Elektrárni taktiež chýba technológia na uskladnenie energie.

Agentúra Associated Press však upozornila aj na vysokú spotrebu plynu v Ivanpah. Pôvodne sa očakávalo, že bojlery na plyn budú pomáhať pri pohone parných turbín len hodinu denne pri ich spustení. V priemere sa však využívajú asi 4,5 hodiny denne. V auguste prevádzkovateľ požiadal regulačný úrad o povolenie zvýšiť spaľovanie plynu o 60 %.

Finančné aj environmentálne problémy

Hoci za rozsiahlym projektom stoja silné firmy, väčšina nákladov výstavby sa pokryla z federálnej pôžičky vo výške 1,6 miliardy dolárov. Zdá sa, že jej splácanie nie je bezproblémové.

Správa o finančnom hospodárení, ktorú NRG Energy podalo ku koncu 3. kvartálu 2014 hovorí o predĺžení splatnosti hneď troch splátok a tiež o podaní žiadosti o poskytnutie grantu na ministerstvo financií. Ten by mal byť vo výške 539 miliónov eur a využiť sa výlučne na splatenie pôžičky. Ak by sa im podarilo grant získať, pôžičku by aspoň z časti splatili priamo daňoví poplatníci.

Voči projektu majú výhrady aj environmentalisti. Už pri výstavbe bolo nutné premiestniť populáciu korytnačiek. Gigantické zrkadlá sa však ukazujú ako „mega-pasca“ pre vtákov.

Tí môžu odraz slnka od zrkadiel mylne vnímať ako v odraz od vodnej hladiny. Ak sa však k oblasti priblížia, pri lúčoch s teplotou asi 400 °C nemajú šancu a zhoria. Centrum pre biologickú diverzitu vo svojej štúdii upozornilo, že elektráreň Ivanpah môže usmrtiť ročne až 28.000 vtákov.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.