Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenska polnohospodarska univerzita nitra.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
27. decembra 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Najudržateľnejšou slovenskou univerzitou je Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

Najudržateľnejšou univerzitou na Slovensku je Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre. Globálne sa umiestnila na 178. mieste spomedzi 1183 univerzít, čo znamená zlepšenie umiestnenia až o 56 miest oproti roku 2022. V rámci 37 hodnotených univerzít krajín V4 je na šiestej priečke. Vyplýva to zo zverejneného celosvetového rebríčka UI GreenMetric World University Rankings za rok 2023.

Ako uviedla Hana Zach z Kancelárie vnútorného systému zabezpečovania kvality na SPU v Nitre, zlepšenie pozície reflektuje opatrenia univerzity v oblasti udržateľnosti, medzi ktorými bola rekonštrukcia Študentského domova Antona Bernoláka zahŕňajúcou obnoviteľné zdroje energie. „Ďalej to bola rekonštrukcia plaveckého bazéna s významnou úsporou energie, vylepšenie organizácie nakladania so separovaných odpadom prostredníctvom polopodzemných kontajnerov a zakúpenie prvého vozidla na elektrický pohon, ktorý operuje v areáli SPU. V neposlednom rade je to aj organizovanie aktivít v oblasti udržateľnosti, do ktorých je zapojená nielen akademická obec, ale aj verejnosť,“ skonštatovala Zach.

Zo slovenských univerzít sa v roku 2023 hodnotenia zúčastnila Technická univerzita v Košiciach (749. miesto), Katolícka univerzita v Ružomberku (1043. miesto) a Žilinská univerzita (1067. miesto). Do rebríčka UI GreenMetric World University Rankings bolo v roku 2023 zahrnutých 1183 univerzít z 84 krajín. Pre porovnanie, v roku 2022 bolo v hodnotení 1050 univerzít z 85 krajín sveta.

Slovenská poľnohospodárska univerzita sa hodnotenia UI GreenMetric zúčastňuje od roku 2018, čiže už šesť rokov, pričom zakaždým obhájila prvú pozíciu v rámci Slovenska, ako aj popredné miesta v priestore V4. Rebríček hodnotí výkonnosť univerzít v oblasti udržateľnosti, pričom odráža úsilie jednotlivých univerzít pri znižovaní ekologickej stopy a zabezpečenie vzdelávania a výskumu v oblasti udržateľnosti. Hodnotenie je založené na troch pilieroch udržateľnosti – environmentálnej, ekonomickej a sociálnej – a zahrňuje ukazovatele infraštruktúry, energetiky a zmeny klímy, nakladanie s odpadmi, voda, doprava, vzdelávanie a výskum.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.