Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. januára 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Najsľubnejší vrt bridlicového plynu v Poľsku má spoločnosť San Leon

Spoločnosť San Leon uviedla, že počiatočný vertikálny vrt na ložisku Lewino 1G2 zistil potenciálnu výdatnosť až 11.300 kubických metrov denne a po ďalšom prieskume horizontálnymi vrtmi v podzemí sa výdatnosť môže dostať na zhruba desaťnásobok. „Je to doteraz najsľubnejší vertikálny vrt v prieskume bridlicového plynu v Poľsku,“ povedal podľa agentúry PAP šéf San Leon Oisin Fanning. S ďalšími odhadmi firma príde do dvoch mesiacov a Fanning predpokladá, že výdatnosť dosiahne úrovne potrebnej na komerčné využitie.

Doteraz najsľubnejší vrt v Poľsku uskutočnila vlani v auguste spoločnosť Lane Energy Poland, ktorú ovláda americký koncern ConocoPhillips. Jej vrt neďaleko obce Lembork v severnom Poľsku dával okolo 8.000 metrov kubických denne, čo ešte na komerčnú ťažbu nestačilo.

San Leon začal práce na vrte, ktorý využíva techniku hydraulického štiepenia, vlani v júli a uspel tam, kde ostatní zlyhali. Firma podľa Fanninga použila v zmesi, ktorá preráža horninu a uvoľňuje z nej plyn, namiesto bežného piesku tvrdší keramický materiál, ktorý sa nárazom na horninu nedrtí.

United Oilfield Services, ktorá so spoločnosťou San Leon na vrte spolupracuje, odhaduje, že v tomto roku sa počet prieskumných vrtov v Poľsku zvýši na 30 z minuloročných 12. „Je to ale opatrný odhad, viem, že ministerstvo životného prostredia čaká 40 vrtov,“ povedal šéf firmy Dennis McKee. Celkovo firmy v Poľsku zatiaľ uskutočnili 50 prieskumných vrtov.

Poľsko chce s pomocou zásob plynu v bridlicových horninách znížiť závislosť na ruskom plyne a závislosť na svojej produkcii energie z uhlia. Prieskumné práce ešte donedávna zdržovali byrokratické prieťahy, ktoré spolu s náročnými geologickými podmienkami primäli k odchodu z Poľska americké firmy Exxon Mobil, Talisma Energy a Marathon.

V dôsledku nejasnej regulácie a náročnej geológii chce z prieskumu bridlíc v Poľsku podľa zdrojov agentúry Reuters odísť tiež taliansky koncern Eni. Poľský premiér Donald Tusk ku konci minulého roka v záujem urýchlenia prác na prieskume bridlíc vymenil ministra životného prostredia a hlavného geológa.

Spotreba plynu v Poľsku sa pohybuje okolo 15 mld. metrov kubických ročne a väčšinu suroviny krajina dováža z Ruska. Zásoby vyťažiteľného bridlicového plynu odhadujú štátni geológovia až na 768 mld. metrov kubických.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.