Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
najlepsi napad - ilustracka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Logo projektu Najlepší nápad. Foto: oze.najlepsinapad.sk
28. novembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Najlepší nápad: Smart osvetlenie šetriace energiu

Autormi myšlienky smart osvetlenia sú Martin Krajčovič, Patrik Hržič a Matej Hinca zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej na Zochovej ulici v Bratislave. Vymysleli integrované senzorové osvetlenie, ktorého cieľom je zefektívniť využitie energie potrebnej na chod nielen domácnosti, ale aj kancelárskych a bytových priestorov, nemocníc, či dokonca pouličného osvetlenia.

Na rozdiel od bežných PIR senzorov sú senzory inteligentného osvetlenia prepojené diódami. Tie medzi medzi sebou komunikujú a osvetlia iba tak veľký priestor, aký je potrebný pre bezpečný pohyb po miestnosti. Počet diód závisí od veľkosti miestnosti a rozsvecovanie sa riadi programom.

Zaujímavosťou je, že pokiaľ senzor identifikuje viac ako jednu pohybujúcu sa osobu, rozsvieti automaticky celú miestnosť. Navyše v rozšírenom programe dokáže prispôsobiť rýchlosť rozsvecovania rýchlosti pohybu osoby a vďaka množstvu senzorov predpovedať, do ktorej miestnosti pôjde a včas ju osvetliť.

Podľa poroty systém osvetlenia ocenia napríklad rodičia s malými deťmi, ktorí v noci nechcú svetlom zobudiť všetkých v miestnosti. Nápad môže byť užitočný aj pre  majiteľov rodinných domov. Tým môže poslúžiť na osvetlenie príjazdovej cesty alebo chodníka vedúceho k domu. Smart osvetlenie by mohlo pomôcť k úsporám aj vo výrobných halách alebo uľahčiť verejné osvetlenie menej frekventovaných ulíc.

Najlepší nápad podporuje podnikateľské nápady mladých ľudí akouž  šetriť prírodu a energiu. Každý rok pomôže 10 vybraným nápadom mladých ľudí, ktorí študujú na technických stredných školách. Generálnym partnerom EKO témy je ZSE.

Ak vás projekt alebo konkrétny nápad zaujal a chcete ho podporiť, staňte sa poradcom projektu. Budete mať možnosť priniesť svoje skúsenosti mladým ľuďom pri rozbehu ich podnikania. Zapojiť sa môžete tu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.