Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
najlepsi napad - ilustracka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Logo projektu Najlepší nápad. Foto: oze.najlepsinapad.sk
27. decembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Najlepší nápad: Samonabíjateľná bezdrôtová klávesnica

Piezo klávesnica vznikla v hlavách študentov Spojenej školy Nivy 2 v Šali. Autormi nápadu sú Marek Búran, Lukáš Bukovský, Lukáš Bíroczi a Amir Šakiri.

Bezdrôtová klávesnica funguje na princípe dobíjania batérií pomocou piezoelektrických kryštálov. Vďaka silovému pôsobeniu na klávesy sa v kryštáloch vytvára elektrický náboj, ktorý nabíja batériu klávesnice. Piezoelektrické kryštály sú umiestnené iba pri najčastejšie využívaných tlačidlách ako enter, backspace, space, shift, ako aj pri niektorých vybraných písmenách, čo znižuje náklady na výrobu.

Piezoelektrické klávesnice už na trhu existujú. V dôsledku menej efektívneho rozloženia kryštálov je ich cena vyššia a výkon porovnateľný. Štandardné bezdrôtové klávesnice fungujúce na batérie sa zas veľmi rýchlo vybijú, čo zvyšuje ich prevádzkové náklady. Efektívne rozložené kryštály teda šetria energiu a predlžujú dobu prevádzky, pričom cena takejto klávesnice je nižšia ako pri bežných bezdrôtových klávesniciach.

Piezo klávesnica je určená pre všetkých, ktorí často pracujú s počítačom. Jej výhody by mohli oceniť firmy, školy, ale aj bežní užívatelia.

Porota tlmočila študentom viacero odporúčaní, ako svoj produkt vylepšiť. Momentálne zápasia s veľkosťou vhodných súčiastok a nevyhovujúcim výkonom. Aj keď komplikácie pri zostrojovaní prototypu sú často demotivujúce, podľa poroty sa mladí vynálezcovia nevzdávajú a hľadajú spôsoby, ako nedostatky odstrániť.

Najlepší nápad podporuje podnikateľské nápady mladých ľudí akouž  šetriť prírodu a energiu. Každý rok pomôže 10 vybraným nápadom mladých ľudí, ktorí študujú na technických stredných školách. Generálnym partnerom EKO témy je ZSE.

Ak vás projekt alebo konkrétny nápad zaujal a chcete ho podporiť, staňte sa poradcom projektu. Budete mať možnosť priniesť svoje skúsenosti mladým ľuďom pri rozbehu ich podnikania. Zapojiť sa môžete tu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.