Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
najlepsi napad - ilustracka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Logo projektu Najlepší nápad. Foto: oze.najlepsinapad.sk
6. februára 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Najlepší nápad: Parkovací počítač

Autormi konceptu sú Veronika Konečná, Michal Eliáš a Patrik Štefka zo Strednej priemyselnej školy v Myjave.

Vynález je vlastne počítadlo vozidiel. Pri vstupe na parkovisko je umiestnený spomaľovací prah, ktorý je vybavený solárnym panelom a piezoelektrickými meničmi. Tieto vyrábajú elektrinu, poháňajúcu vyhodnocovací softvér. Keď auto prejde cez prah, systém zaznamená tlak, započíta auto a odošle SMS správu majiteľovi parkoviska.

Parkovací počítač slúži nielen na štatistické účely. Je to zároveň lacný a účinný kontrolný mechanizmus. Vďaka nemu prevádzkovatelia platených parkovísk presne vedia, koľko áut vošlo na parkovisko a majú možnosť skontrolovať si, či ich zamestnanci pri vyberaní poplatkov za parkovanie nepodvádzajú.

Aj keď mnohí majitelia takýchto parkovísk využívajú parkovacie automaty so závorou, ich obstarávacia cena je vysoká a aj ich prevádzka je finančne náročnejšia ako prevádzka parkovacieho počítača využívajúceho alternatívne zdroje energie. Ten sa navyše dá dodatočne pridať k závore ako sekundárne počítadlo.

V tejto chvíli neexistuje na svete funkčný prototyp parkovacieho počítača.  Študenti majú ambíciu otestovať ho aj v reálnych podmienkach, nielen v laboratóriu. Pokiaľ bude fungovať rovnako dobre ako pri simuláciách, môže sa podľa poroty stať zaujímavou alternatívou k parkovacím automatom.

Najlepší nápad podporuje podnikateľské nápady mladých ľudí akouž  šetriť prírodu a energiu. Každý rok pomôže 10 vybraným nápadom mladých ľudí, ktorí študujú na technických stredných školách. Generálnym partnerom EKO témy je ZSE.

Ak vás projekt alebo konkrétny nápad zaujal a chcete ho podporiť, staňte sa poradcom projektu. Budete mať možnosť priniesť svoje skúsenosti mladým ľuďom pri rozbehu ich podnikania. Zapojiť sa môžete tu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.