Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
najlepsi napad - ilustracka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Logo projektu Najlepší nápad. Foto: oze.najlepsinapad.sk
10. januára 2013 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Najlepší nápad: Moderné športovisko poháňa energia zo slnka

Je to už druhý nápad, s ktorým tento rok prišli študenti Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Karola Adlera v Bratislave. Tím moderných bežcov tvoria Jozef Macháč a Jaromír Stanko a vypomáha im Ivan Tančibok.

Aby podporili aktívny pohyb a zlepšenie kondície a zdravia u ľudí, vymysleli spôsob, ako spraviť beh atraktívnejším pre ľudí. Bežeckú dráhu vybavili solárnymi panelmi a senzormi. Tie merajú bežcov čas, za ktorý prejde celú dráhu alebo jeho priemernú rýchlosť, prípadne určia víťaza pri pretekoch. Výsledky meraní budú flexibilne odosielané na mobilný telefón prostredníctvom internetu, sú schopné napojiť sa na WiFi alebo Bluetooth.

Jedinečným prvkom tejto modernej bežeckej dráhy je možnosť nastavenia počtu kôl a typu prekážok, ktoré určia obtiažnosť bežeckej dráhy. Existuje tu aj možnosť nastavenia času, za ktorý má byť určená dráha zabehnutá. Keďže celý systém je ekologicky poháňaný slnečnou energiou, prevádzkovateľom dráhy nevznikajú žiadne dodatočné operačné náklady.

Modernú bežeckú dráhu by mohli zužitkovať rôzne školy, škôlky, detské centrá, centrá voľného času alebo správcovia verejných ihrísk. Podobné inštitúcie určite ocenia aj možnosť využitia alebo predaja priestoru pre inzerciu na displeji pri výpise jednotlivých výsledkov.

Vzhľadom na neustále rastúcu popularitu športových aktivít a výraznú propagáciu zdravého životného štýlu porotcovia potvrdili, že tento projekt by mohol mať veľkú šancu na úspech. Zároveň dodali, že ak sú senzory schopné monitorovať pohyb športovca v priestore s následným vyhodnotením prejdenej dráhy, tak je tento systém použiteľný aj pre trénerov futbalu alebo hokeja, prípadne na výcvik armády a bezpečnostných zložiek.

Najlepší nápad podporuje podnikateľské nápady mladých ľudí ako šetriť prírodu a energiu. Každý rok pomôže 10 vybraným nápadom mladých ľudí, ktorí študujú na technických stredných školách. Partnerom projektu je Západoslovenská energetika.

Ak vás projekt alebo konkrétny nápad zaujal a chcete ho podporiť, staňte sa poradcom projektu. Budete mať možnosť priniesť svoje skúsenosti mladým ľuďom pri rozbehu ich podnikania. Zapojiť sa môžete tu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.