Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
najlepsi napad - ilustracka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Logo projektu Najlepší nápad. Foto: oze.najlepsinapad.sk
10. januára 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Najlepší nápad: Energeticky sebestačný prietokomer

Snímač prietoku vody je dielom Viktora Vaňa zo Strednej priemyselnej školy v Nitre.

Názov prietokomer je v tomto prípade presnejší ako snímač prietoku vody. Aj keď pôvodne vznikol za účelom snímania prietoku vody pomocou pohybu iónov v nej, autor vynálezu si neskôr uvedomil, že regulátor dokáže snímať ľubovoľnú sústavu, teda aj osvetlenie alebo teplo.

Vďaka tomuto zisteniu by prietokomer mohol nájsť oveľa širšie uplatnenie a mohol sa využiť nielen vo výskume alebo priemyselných odvetviach, ktoré sa zaoberajú prietokom vody v potrubí, ale tiež v domácnostiach ako termostat a snímač intenzity osvetlenia. Mohol by tak spotrebiteľom pomôcť zistiť, či míňajú na osvetlenie alebo kúrenie viac energie než je potrebné, a teda výrazne asistovať pri regulácii nadbytočných výdavkov.

V prípade, že autor svoj pôvodný zámer rozšíri o tieto zistenia, jeho projekt by mohol mať väčší dosah ako pôvodne zamýšľal, zhodla sa porota. No už v súčasnej podobe by si prietokomer mohol nájsť miesto vo výskume a vodnom priemysle. Jeho unikátnosť spočíva v tom, že má jednoduchú a pevnú konštrukciu s nepohyblivými a nekorodujúcimi časťami. Tie navyše nezanášajú, sú bezúdržbové a majú vyššiu životnosť.

Najlepší nápad podporuje podnikateľské nápady mladých ľudí akouž  šetriť prírodu a energiu. Každý rok pomôže 10 vybraným nápadom mladých ľudí, ktorí študujú na technických stredných školách. Generálnym partnerom EKO témy je ZSE.

Ak vás projekt alebo konkrétny nápad zaujal a chcete ho podporiť, staňte sa poradcom projektu. Budete mať možnosť priniesť svoje skúsenosti mladým ľuďom pri rozbehu ich podnikania. Zapojiť sa môžete tu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.