Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
najlepsi napad - ilustracka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Logo projektu Najlepší nápad. Foto: oze.najlepsinapad.sk
16. decembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Najlepší nápad: Dobite si notebook teplom zo sviečky

Flame Generator, skrátene Flametor, vymysleli Patrik Kapičák a Henrich Janeček zo Strednej odbornej školy dopravnej v Martine – Priekope. Ich príručný generátor dokáže pomocou Peltierovych článkov, chladiča, elektrického motorčeka a dynama premeniť teplo sviečky až na 230 voltov a napájať tak elektrinou napríklad mobily, notebooky, tablety alebo rádiá. Použiť sa dá všade tam, kde nie je k dispozícii iný zdroj energie.

Aj keď na trhu už existujú podobné generátory, väčšinou sú poháňané benzínom alebo naftou. Okrem vyšších prevádzkových nákladov tak znečisťujú aj životné prostredie. Práve tento problém rieši Flametor. Náklady na jeho prevádzku sú výrazne nižšie ako pri benzínových alebo dieselových generátoroch a zároveň je priateľský voči životnému prostrediu. Jeho ďalšou výhodou je kompaktnosť, pohodlne sa vám zmestí aj do ruksaku.

Okrem turistov, horolezcov a chatárov ocenia tento vynález najmä ľudia žijúci v odľahlých oblastiach s pravidelnými výpadkami energie alebo žiadnym prístupom k  elektrine. Práve preto by Flame Generator mohol nájsť využitie v rozvojových krajín a nadobudnúť tak globálny charakter.

V súčasnosti prototyp dokáže vyrobiť 5,3 voltov, čo je menej ako 15 voltov, ktoré vyrobia konkurenčné generátory. No podľa hodnotenia poroty je len  otázkou času a vylepšenia použitých technológií, kým sa študentom podarí vygenerovať sľúbených 230 voltov.

Najlepší nápad podporuje podnikateľské nápady mladých ľudí akouž  šetriť prírodu a energiu. Každý rok pomôže 10 vybraným nápadom mladých ľudí, ktorí študujú na technických stredných školách. Generálnym partnerom EKO témy je ZSE.

Ak vás projekt alebo konkrétny nápad zaujal a chcete ho podporiť, staňte sa poradcom projektu. Budete mať možnosť priniesť svoje skúsenosti mladým ľuďom pri rozbehu ich podnikania. Zapojiť sa môžete tu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.