Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynový horák SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
horák - ilustračná snímka Foto: SITA/Nina Bednáriková
18. júla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Najlacnejší plyn pre domácnosti ponúka ČEZ, tvrdí analýza regulátora

Najmenej zaplatia slovenské domácnosti za odobratý zemný plyn podľa analýzy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) firme ČEZ Slovensko. Tej zaplatia slovenské domácnosti žijúce v domoch (pri spotrebe 30 megawatthodín za rok) za plyn priemernú mesačnú platbu vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH) a všetkých poplatkov vo výške 106 eur. Slováci žijúci v bytoch (s ročnou spotrebou 6 megawatthodín) zaplatia za plyn českému dodávateľovi podľa analýzy regulačného úradu priemerný mesačný poplatok vrátane DPH a všetkých poplatkov na úrovni 25,63 eura.

Najviac zaplatia slovenské domácnosti žijúce v domoch spoločnostiam Slovenský plynárenský priemysel, RWE Gas Slovensko a Business Commercial Finance. Títo dodávatelia si podľa analýzy regulačného úradu aktuálne účtujú za plyn priemernú mesačnú platbu vo výške 115 eur. Posledný alternatívny dodávateľ, spoločnosť Vaša Energia, pýta pri ročnej spotrebe 30 megawatthodín plynu (pri používaní plynu na varenie, ohrev vody a kúrenie – pozn. red.) od slovenských domácností priemernú mesačnú platbu na úrovni 108 eur.

Slovenské domácnosti žijúce v bytoch s ročnou spotrebou 6 megawatthodín (používajú plyn na varenie a ohrev vody – pozn. red.) najviac zaplatia podľa analýzy ÚRSO spoločnosti Business Commercial Finance. Tento alternatívny dodávateľ si účtuje priemernú mesačnú platbu vrátane DPH a všetkých poplatkov vo výške 27,3 eura. Za ním nasledujú RWE Gas Slovensko s priemernou mesačnou platbou 27,28 eura, Slovenský plynárenský priemysel s platbou 27,27 eura a Vaša Energia, ktorá slovenským domácnostiam v tejto kategórii účtuje mesačnú platbu na úrovni 25,78 eura.

„Pri výpočtoch týchto hodnôt sa vybrali aktuálne tarify z cenníkov uvedených dodávateľov – tarifa D2 (spotreba 2 110 až 17 935 kilowatthodín za rok) a tarifa D3 (spotreba 17 935 až 68 575 kilowatthodín za rok),“ upozornil regulačný úrad.

Podľa analýzy regulačného úradu, ceny zemného plynu pre slovenské domácnosti patria v porovnaní s okolitými krajinami medzi najnižšie. „Týka sa to tak rodinných domov, ako aj bytov,“ uviedol regulačný úrad. Ten porovnal tohtoročné ceny plynu slovenských domácností s cenníkmi plynu určené pre domácnosti v Českej republike, Poľsku, Rakúsku, Maďarsku a v Nemecku.

RWE Gas Slovensko nesúhlasí s analýzou ÚRSO, bude žiadať nápravu

Spoločnosť RWE sa ohradila voči publikovanej analýze regulačného úradu. Čísla, ktoré ÚRSO zverejnili považuje alternatívny dodávateľ za skreslené a v tejto súvislosti bude požadovať nápravu. „RWE Gas Slovensko nesúhlasí s publikovanými údajmi, keďže cena za dodávky plynu je uvádzaná ako maximálna, ktorú ÚRSO vyžaduje pre svoju evidenciu a nie reálna cena ponúkaná odberateľom. Chceli by sme upozorniť, že výdavky, ktoré zákazníci za plyn zaplatia sú u RWE Gas Slovensko nižšie, a teda výpočty, ktoré sa v analýze uvádzajú sa nezhodujú so skutočnosťou. S tým súvisí aj fakt, že naša spoločnosť zostáva i naďalej číslom jeden v cenách plynu s garanciou úspory 12 % výdavkov za plyn oproti maximálne stanovenej cene pre dominantného dodávateľa,“ konštatuje sa v stanovisku.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.