Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Explozia ropovodu v Nairobi-SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Výbuch ropovodu v Nairobi.Foto: SITA/AP Photo/Ben Curtis
13. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Nairobi: Výbuch ropovodu si vyžiadal vyše 75 mŕtvych

Podľa agentúry AP sa zatiaľ našlo 75 tiel, počet obetí sa však ešte môže zvyšovať. Pôvodné odhady polície hovoria o stovke mŕtvych. Ďalší ľudia utrpeli zranenia, nemocničné zdroje uvádzajú, že bolo hospitalizovaných už 112 ľudí, väčšina s popáleninami tretieho stupňa. Medzi zranenými bolo mnoho detí.

Záchranné práce sťažoval zlý prístup do oblasti. Ropa unikla tiež do priľahlej rieky, kam sa rozšíril aj oheň a zasiahol niekoľko ľudí, ktorí sa snažili utiecť z miesta nešťastia.

Premiér Raila Odingu navštívil ranených a zavítal tiež kancelárie štátnej spoločnosti Kenya Pipeline Company, ktorá ropovod prevádzkuje. Podľa výpovedí pracovníkov bol príčinou explózie únik ropy z ropovodu do kanalizačnej siete. Podľa spravodajského serveru BBC mohol explóziu spôsobiť ohorok cigarety, ktorý sa dostal do kanalizácie, kam pritekala aj ropa. Celá záležitosť je momentálne vo fáze vyšetrovania.

Výbuchy nie sú zriedkavosťou

Za posledné dva roky v oblasti došlo k najmenej trom desiatkam veľkých výbuchov, únikom ropy a plynu. Okrem toho došlo k stovkám menších explózií. Mnohé z nich spôsobili zranenia alebo smrť, ale žiadna nedosiahla katastrofický rozmer ako včerajšia nehoda alebo tragédia z roku 2006, kedy v nigérijskom Lagose uhorelo pri výbuchu poškodeného ropovodu zhruba 270 ľudí.

Podobné nešťastia sa stávajú na miestach, kde ropné spoločnosti zvyčajne nezakopávajú potrubia pod zem. Dokonca ich ani nijak inak nechránia, ako by požadoval zákon v rozvinutých krajinách. Ľahko prístupné ropovody sa stávajú stredobodom záujmov skupín, ktoré navŕtavajú rúry alebo úmyselne poškodzujú čerpacie stanice. Ukradnutú surovú ropu spracovávajú v improvizovaných „rafinériách“, z ktorých vychádza nafta vhodná na to, aby roztočila elektrické generátory alebo motory starších áut. Mnohé z týchto podomácky vyrobených rafinérií často vybuchnú.

Krádeží ropy neustále pribúda

Ropné spoločnosti potvrdzujú, že rozsah krádeží z ropovodov stúpa. Spoločnosť Shell uviedla, že každý rok sú z jej ropovodov v oblasti delty rieky Niger ukradnuté milióny litrov ropy. Spoločnosť China Petroleum & Chemical ohlásila, že v rokoch 2002 až 2009 sa zlodeji navŕtali do jej ropovodov v 19.804 prípadoch, čo pre ňu znamenalo stratu 47.000 ton ropy.

Za ochranu ropovodov platia spoločnosti milióny dolárov ročne, ale krádeží neubúda. Ropné spoločnosti sa domnievajú, že za všetkým stojí organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.