Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
emisie 2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
priemyselné emisie CO2 Foto: SITA/AP Photo/Martin Meissner
13. decembra 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Nagy: Predaj emisií je na dobrej ceste

Ministerstvo životného prostredia rokuje so španielskou vládou o predaji emisných jednotiek AAU, teda o predaji emisií oxidu uhličitého. „V tomto roku to vyzeralo tak, že sa nám podarí urobiť zmluvu so španielskym ministerstvom životného prostredia, ktoré zabezpečuje nákup emisných kvót pre španielsku vládu. To sa však nepodarilo, ale počítame, že v januári či februári sa to podarí a potom pôjde o objem do 20 miliónov eur,“ uviedol minister József Nagy. Nevedel ale povedať, o aký objem emisií pôjde, pretože ministerstvá sa ešte nedohodli na cene za jednu tonu.

Nagy o predaji slovenských emisií rokoval aj na medzinárodnej konferencií zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy v juhoafrickom Durbane so záujemcami z Japonska. Japonci však podľa Nagya momentálne nevedia, koľko emisií budú potrebovať, preto sa ministerstvo životného prostredia orientuje na európsky trh.

Okrem španielskej vlády má o naše emisie záujem napríklad aj Svetová banka, ktorá plánuje nakúpiť emisie za 2 – 5 mil. EUR. Ministerstvo má však podľa Nagya po kauze Interblue Group pri predaji emisií sťaženú pozíciu a Nagy musí byť prítomný na všetkých rokovaniach o predaji, aby garantoval transparentnosť celého procesu a to, že peniaze za predaj emisií budú použité na znižovanie emisií. „Každý kupujúci vyžaduje takéto účely,“ povedal minister. Dodal, že vláda sa nemôže rozhodnúť, že peniaze z predaja použije napríklad pre oblasť zdravotníctva.

Slovensko má v súčasnosti na predaj 27 miliónov ton emisných jednotiek AAU.

Zdroj: SITA, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.