Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Naftogaz zaplatil prvú časť dlhu Gazpromu za plyn – 1,45 miliardy USD

Minulý týždeň Moskva, Kyjev a Európska únia dosiahli v Bruseli dohodu, podľa ktorej sa obnovia dodávky ruského plynu na Ukrajinu počas zimného obdobia výmenou za platby, financované sčasti západnými podporovateľmi ukrajinskej vlády.

Celkový dlh dosahuje výšku 4,6 miliardy dolárov (3,68 miliardy eur), pričom dohoda požaduje od Ukrajiny zaplatiť v dvoch splátkach do konca tohto roka 3,1 miliardy dolárov (2,48 miliardy eur), ktoré pokryjú dlhy za predchádzajúce dodávky plynu od Gazpromu. Ten prerušil jeho tok na Ukrajinu v júni.

Naftogaz uviedol, že 3,1 miliardy dolárov zaplatí, ale zdôraznil, že najnovšia dohoda s Gazpromom je iba dočasná – obe spoločnosti podali podnet na štokholmský arbitrážny súd, aby preskúmal ich kontrakty na tranzit plynu.

„Bruselské dohody sú dočasnými riešeniami a neovplyvňujú stanoviská strán na súde,“ napísal Naftogaz vo vyhlásení.

V piatok 31. októbra šéf Gazromu Alexej Miller vyhlásil, že Rusko obnoví dodávky plynu na Ukrajinu, len čo Ukrajina splatí prvú časť dlhu, ako aj 760 miliónov dolárov (952 miliónov eur) vopred za novembrové dodávky.

Naftogaz v dnešnom oznámení nespomenul platbu za novembrový plyn.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.