Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Naftogaz využije ruský plyn len v prípade potreby, hlavný dodávateľ bude Európa

„Na základe podmienok dohody môžeme nakúpiť ruský plyn s cieľom vybalansovať systém v období najvyššej spotreby. Napríklad, ak sa ukáže, že spotrebitelia na Ukrajine odoberajú viac plynu, než dokážu zabezpečiť všetky naše ďalšie zdroje (vlastná produkcia, dovoz z Európskej únie a podzemné zásobníky). V takom prípade využijeme naše právo na nákup plynu od Gazpromu. Hlavným dodávateľom plynu pre Ukrajinu zostanú európske spoločnosti,“ citovala tlačová služba šéfa Naftogazu Andrija Koboleva.

V utorok 4. novembra Naftogaz uviedol, že zo svojho dlhu voči Gazpromu previedol na účet ruskej firmy prvú splátku vo výške 1,45 miliardy USD (1,16 miliardy eur). Splátka je súčasťou dohody o dodávkach ruského plynu na Ukrajinu, ktorá je známa ako zimný balík. Dohodu uzatvorili zástupcovia Ruska a Ukrajiny 30. októbra v Bruseli za asistencie Európskej komisie.

V rámci dohody Kyjev musí zaplatiť Gazpromu do konca tohto roka časť dlhu, a to vo výške 3,1 miliardy USD. Z toho 1,45 miliardy USD čo najskôr po uzatvorení dohody a zvyšok do konca decembra. Rusko zasa obnoví dodávky plynu na Ukrajinu, pričom do konca roka je cena stanovená na 378 USD za 1000 kubických metrov (m3) a v 1. štvrťroku 2015 na 365 USD/1000 m3.

(1 EUR = 1,2480 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.