Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. júna 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Naftogaz víta podporu Eustreamu pri riešení rozporov v cezhraničnej prevádzke

Ukrajinský premiér sa orgánom EÚ sťažoval, že dohoda medzi slovenským prepravcom plynu Eustream a ruským koncernom Gazprom, ktorá zabraňuje reverznému toku plynu späť na Ukrajinu, porušuje legislatívu EÚ.

Eustream v stredu uviedol, že sťažnosť Ukrajiny na prepravný kontrakt Eustreamu s ruskou stranou je neopodstatnená, pretože prevádzka meracej stanice nie je upravená v uvedenom kontrakte, ale v samostatných kontraktoch upravujúcich technické podmienky prepravy. Poukázal tiež na to, že Ukrajina má k dispozícii fyzický reverzný tok cez plynovod Vojany-Užhorod s celkovou kapacitou 40 mil. m3. denne, ktorý ukrajinská strana aktuálne využíva len na polovicu.

Konflikt sa v piatok snažila zmierniť ukrajinská spoločnosť Naftogaz, ktorá privítala záujem Eustreamu o konštruktívne riešenie situácie a podporila návrh, aby zainteresované strany pripravili akčný plán. Šéf Naftogazu Andrej Kobolev ale trvá na tom, že súčasný stav bráni Ukrajine i ďalším ôsmim krajinám (Bosna, Bulharsko, Grécko, Macedónsko, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Turecko) voľne nakupovať trh na západných trhoch a poškodzuje záujmy spotrebiteľov, producentov i dodávateľov plynu.

„Kontrolou najdôležitejšieho prepojovacieho bodu si Gazprom zaisťuje dominantnú pozíciu ako dodávateľ zemného plynu na tieto trhy,“ dodal Kobolev.

Ukrajinci požadujú podpis štandardnej zmluvy o prepojení medzi Eustreamom a Ukrtransgazom, prepravcom plynu na ukrajinskom území, ktorú by schválila Európska komisia.

© energia.sk, Mapa – Naftogaz

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.