Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. júna 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Naftogaz: Trojstranné rozhovory o spore pre plyn by sa mohli obnoviť v júli

Ako dodal, momentálne pracujú na stanovení možného termínu a komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger navrhol júl. Ruské ministerstvo energetiky však oznámilo, že zatiaľ žiadnu ponuku na obnovenie trojstranných rokovaní nedostalo a čo sa týka jeho postoja k plynovému sporu, ten sa nemení. Kyjev musí najskôr vyrovnať podlžnosti. „Ruské ministerstvo energetiky žiadnu oficiálnu ponuku (na nové rokovania) nedostalo,“ uviedol zdroj z ministerstva, pričom dodal, že ruská strana bude s pokračovaním rokovaní súhlasiť len vtedy, ak Ukrajina splatí svoje dlhy za dodávky ruského plynu.

Predchádzajúce kolo rokovaní o platbách Ukrajiny za dodaný ruský plyn a cenách pre budúce dodávky skončilo neúspešne a ruský Gazprom prešiel vo vzťahu k Ukrajine na platby vopred. Ukrajina tak dostane každý mesiac len toľko plynu, za koľko dopredu zaplatí. Nedošlo však ani k dohode o platbách na jún, takže Gazprom dodávky plynu pre Ukrajinu zastavil.

Kyjev nesúhlasí najmä s cenou za ruský plyn, ktorú mu Gazprom od apríla zvýšil z 268 USD (197,12 eura) na 485 USD za 1000 kubických metrov (m3). To je najvyššia cena spomedzi všetkých európskych odberateľov Gazpromu a podľa ukrajinskej strany je nespravodlivá. Podľa šéfa ruskej spoločnosti Alexeja Millera je zasa za stroskotaním rozhovorov na jednej strane fakt, že Ukrajina sa počas rokovaní snažila rozhovory viesť takmer výhradne o revízii cien plynu, a nie o dlhu voči ruskej firme, a na druhej neochota Naftogazu ku kompromisu.

(1 EUR = 1,3596 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.