Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. januára 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Naftogaz podpísal s Rusmi nižšie ceny plynu, dovoz z EÚ Kyjev zastavil

V decembri sa Rusko a Ukrajina dohodli na znížení ceny za dodávky ruského plynu na 268,50 USD (197,51 eura) za 1000 kubických metrov (m3) potom, ako Kyjev koncom novembra pozastavil podpísanie asociačnej dohody s Európskou úniou. To vyvolalo na Ukrajine masové protesty. Moskva následne ponúkla Kyjevu pomoc, ktorá okrem výrazného zníženia ceny za plyn zahrňovala aj nákup ukrajinských dlhopisov za 15 miliárd USD.

Na základe súčasnej dohody však cenu plynu bude potrebné potvrdzovať každý štvrťrok. To znamená, že Moskva bude mať dostatočné finančné páky na to, aby sa Ukrajina nesnažila o obnovenie vzťahov s EÚ.

V roku 2013 platila Ukrajina za dodávky ruského plynu okolo 400 USD/1000 m3. Očakáva sa, že za minulý rok Kyjev doviezol okolo 26 až 27 miliárd m3 plynu z Ruska. Tento rok plánuje Ukrajina doviezť 30 až 33 miliárd m3 plynu. V minulom roku dovážala Ukrajina plyn aj z Európskej únie, konkrétne z Maďarska a Poľska, no po uzatvorení výhodnejšieho kontraktu s Rusmi tieto dovozy od 1. januára pozastavila.

(1 EUR = 1,3594 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.