Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Naftogaz navrhol Gazpromu rokovania o podmienkach dodávok plynu po 1. apríli

Ako Naftogaz uviedol, navrhol ruskej spoločnosti rozhovory o podmienkach dodávok plynu na Ukrajinu po 1. apríli. Kyjev zatiaľ stále čaká na rozhodnutie arbitrážneho súdu v Štokholme v súvislosti s dohodou medzi Ukrajinou a Gazpromom z roku 2009. Tá stanovila Ukrajine príliš vysokú cenu za dodávky plynu, jednu z najvyšších v Európe.

Gazprom medzitým v júni 2014 zastavil Ukrajine dodávky plynu pre jej dlhy za predchádzajúce dodávky. V októbri sa Ukrajina, Rusko a Európska únia (EÚ) dohodli, že Gazprom dodávky obnoví aspoň na zimné obdobie. Podmienkou dohody, v rámci ktorej Rusko znížilo pôvodné ceny pre Ukrajinu, bolo splatenie časti dlhu, konkrétne 3,1 miliardy USD (2,67 miliardy eur), do konca roka 2014 a zároveň platby za dodávky plynu vopred. Ukrajina si tak napríklad decembrové dodávky musela predplatiť do konca novembra.

Táto dohoda však platí len do konca marca a pôvodného kontraktu z roku 2009 sa netýka. Kyjev dúfa, že arbitrážny súd rozhodne ešte v tomto roku, no do verdiktu súdu musí vyriešiť podmienky dodávok plynu po skončení platnosti spomínaného zimného balíka, na ktorom sa dohodli Kyjev, Moskva a Brusel.

Tento týždeň ukrajinský prezident Petro Porošenko na univerzite v Zürichu vyhlásil, že Ukrajina do dvoch rokov nebude ruský plyn potrebovať vôbec. „Som presvedčený, že do dvoch rokov už nebudeme musieť z Ruska dovážať žiadny plyn,“ citovala Porošenka ukrajinská agentúra Ukrinform. Kyjev chce posilniť svoju energetickú nezávislosť, pričom plánuje zvýšiť dovoz plynu z Európskej únie, ako aj ťažbu na vlastnom území.

Súčasťou týchto plánov je aj dohoda medzi Naftogazom a poľským prevádzkovateľom plynovodných sietí Gaz-System o výstavbe nového plynovodu na hraniciach Ukrajiny a Poľska. Dohodu podpísali v Kyjeve v pondelok (19.1.).

Plynovod umožní Ukrajine dovážať z Európskej únie ďalších 10 miliárd kubických metrov (m3) suroviny ročne, povedal ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk na tlačovej konferencii v Kyjeve po stretnutí s poľskou premiérkou Ewou Kopaczovou. Dodal však, že v tomto prípade nejde o „reverzný tok ruského plynu, ale Kyjev prostredníctvom plynovodu získa prístup k LNG terminálom v Poľsku a Litve“. Ukrajina podľa neho okrem toho diskutuje aj o prístupe k nemeckému trhu s plynom.

(1 EUR = 1,1593 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.