Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. mája 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Nafte sa nepodarilo predať celú uskladňovaciu kapacitu

Spoločnosti Nafta, a.s., ktorá je kľúčovým skladovateľom zemného plynu na Slovensku, sa nepodarilo predať celú uskladňovaciu kapacitu. Od začiatku tohto roka predala spoločnosť viacerým záujemcom uskladňovaciu kapacitu v objeme 239 mil. metrov kubických. Podnik pritom ponúkal skladovaciu kapacitu v objeme 255 mil. metrov kubických. „Uzavreli sme obdobie predaja uskladňovacej kapacity pre plynárenský rok 2012/2013,“ konštatovala spoločnosť.

Spoločnosť po prvýkrát ponúkla na predaj 100 mil. metrov kubických uskladňovacej kapacity vo forme opcie. Dvaja úspešní záujemcovia tak získali na základe tendra právo rezervovať si kapacitu za vopred určenú cenu. „Naši klienti evidentne vidia veľkú šancu, že tento produkt im prinesie pridanú hodnotu,“ povedal predseda predstavenstva spoločnosti Nafta Michael Fipper. Firma plánuje zaradiť produkt opcie do svojho štandardného portfólia.

Spoločnosť Nafta sa okrem skladovania plynu zaoberá aj prieskumom a ťažbou uhľovodíkov na Slovensku, konkrétne na území Viedenskej panvy a na Východoslovenskej nížine. Celková kapacita zásobníkov spoločnosti je aktuálne 2,2 mld. metrov kubických zemného plynu, čo predstavuje takmer 45 % celoročnej spotreby plynu na Slovensku. V roku 2011 spoločnosť ukončila druhú etapu projektu rozvoja skladovacej kapacity Gajary-báden. Po jeho úplnom dokončení v roku 2014 bude kapacita zásobníkov navýšená na 2,5 mld. metrov kubických.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.