Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Nafta zlacnela v EÚ o viac ako 1 cent za liter

Ceny benzínov rástli v priemere v Európskej únii (EÚ) iba nepatrne. Nafta však za týždeň zlacnela o viac ako 1 cent za liter. Ako ďalej informoval internetový portál natankuj.sk, benzíny minulý týždeň zlacneli v 10 štátoch únie, zdraželi v 13. Ceny nafty išli dole v 15 krajinách, hore naopak v deviatich. Benzíny aj nafta podľa únie zlacneli najviac v Belgicku a vo Švédsku. Benzíny najviac zdraželi v Maďarsku a v Slovinsku, nafta v Slovinsku a na Slovensku.

Slovensko po niekoľkých mesiacoch kleslo v rebríčku najnižších cien benzínov Európskej únie z 15. miesta na 16. pozíciu. Aj v rebríčku najnižších cien nafty Slovensko kleslo, a to z 13. miesta na 16. priečku. V porovnaní s krajinami Višegrádskej štvorky a Rakúska má SR najdrahšie benzíny s daňami. Bez daní sú druhé najlacnejšie po Rakúsku. Nafta bez daní a aj s daňami je lacnejšia v Poľsku a v Rakúsku.

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 7,5 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je v porovnaní so SR vyššia o 3,7 centu za liter. Benzíny bez daní majú na Slovensku o 1,1 centu za liter nižšiu hodnotu ako priemer v únii. Nafta bez daní je v SR v porovnaní s priemerom únie o 2,8 centu za liter drahšia.

Za rok stúpli ceny benzínov v únii najviac v Taliansku, o 25,2 centu za liter. Slovensko za rok zvýšilo ceny benzínov o 9,5 centu za liter a je na 5. mieste v porovnaní s krajinami, kde sa za rok najmenej zvyšovali ceny benzínov. Aj nafta za rok zdražela najviac v Taliansku, a to o 33,9 centu za liter. Na Slovensku sa za rok zvýšili ceny nafty o 14,4 centu za liter, čo SR dostalo na 17. miesto.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.