Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnecná energia fotovoltaika obnovitelne zdroje
Foto: ilustračné, GettyImages
1. marca 2024 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

NAFTA má rozpracovaných viacero zelených projektov, zameriavajú sa na vodíka či slnečnú energiu

Slovenská spoločnosť NAFTA, zaoberajúca sa skladovaním plynu a ťažbou uhľovodíkov, má rozpracovaných viacero zelených projektov. Ako uviedol pre agentúru SITA špecialista marketingu a komunikácie spoločnosti NAFTA Kristián Pribila, projekty sú zamerané na skladovanie vodíka či na výstavbu slnečných elektrární.

V rámci výzvy od Important Projects of Common European Interest (IPCEI) uspela firma v národnom výberovom procese v oblasti projektov zameraných na výskum, vývoj a inovácie a tak vznikol projekt HENRI (Hydrogen Energy Reservoir).

Cieľom projektu je určenie vhodného ložiska pre skladovanie vodíka v zmesi so zemným plynom a identifikovať maximálnu možnú koncentráciu, v akej by ho bolo možné skladovať v poréznom type ložiska,“ dodal Pribila.

Vhodné ložiská pre skladovanie

V prvej fáze projektu budú odborníci spoločnosti NAFTA hľadať vhodné ložiská pre skladovanie vodíka v zmesi so zemným plynom. Nasledovať bude laboratórny výskum, na základe ktorého sa definuje maximálne prípustná koncentrácia vodíka a vyberie sa najvhodnejšia štruktúra pre druhú fázu projektu. „V rámci výskumu budeme sledovať široké spektrum parametrov, ako napríklad možné geochemické a mikrobiálne reakcie, zmeny na horninách,“ doplnil Pribila.

V druhej fáze projektu vybuduje spoločnosť pilotnú testovaciu technológiu, v rámci ktorej sa bude vodík vyrábať elektrolýzou vody. Následne bude v čistej forme respektíve v definovanej koncentrácii zmiešaný so zemným plynom a uskladnený v ložisku.

Cieľom nie je jednocyklový test, ale test viacerých cyklov ťažby a vtláčania, ktoré pomôžu získať viac dát o vplyve a správaní vodíka v danom ložisku a vytvoriť tak komplexný obraz o možnostiach skladovania vodíka v konkrétnych podzemných horninových štruktúrach,“ podotkol Pribila.

Zapojenie do fotovoltaiky

Spoločnosť NAFTA sa zapája aj do odvetvia fotovoltaiky. „Úspešne sme zapojili 142 solárnych panelov na centrálnych areáloch v Gajaroch a v Plaveckom Štvrtku s celkovým výkonom 41,18 kWp. Budeme tak môcť využívať solárnu energiu na bežnú spotrebu priamo na týchto prevádzkach,“ dodal Pribila.

Prevádzkovateľ podzemných zásobníkov plynu sa zároveň zapojil do výzvy zameranej na podporu výstavby nových zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie z Plánu obnovy a odolnosti.

Výsledkom našej snahy napredovať v tomto odvetví je schválenie žiadostí o poskytnutie spolufinancovania z prostriedkov plánu obnovy pre projekty Výstavba fotovoltickej elektrárne v lokalite Centrálny areál Gajary a Výstavba fotovoltickej elektrárne v lokalite Ptrukša,“ konštatoval Pribila.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.