Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Nafta bez daní je v SR z okolitých štátov najdrahšia

„Nafta s daňami je drahšia z okolitých krajín v Maďarsku. Benzíny bez daní sú u nás najdrahšie z okolitých krajín s výnimkou Maďarska. Nafta bez daní je v SR najdrahšia bez výnimky,“ konštatoval pre TASR Novotný.

Benzíny sú podľa neho drahšie v SR predovšetkým pre daňové zaťaženie. Svoju úlohu však zohráva aj výška cien benzínov bez daní. „Kým benzíny bez daní sú na Slovensku v porovnaní s najlacnejším Rakúskom drahšie približne o 6,5 eurocenta za liter, s daňami je rozdiel v priemere vyšší ako 13 eurocentov za liter. Pritom ešte nižšie ceny pohonných látok s daňami ako Rakúsko má Poľsko, ktoré ich ale má bez daní drahšie ako Rakúsko,“ informoval.

Ceny pohonných látok v SR by sa podľa Novotného dali znížiť. „Jestvuje priestor na ich zníženie vplyvom vývoja cien na medzinárodných trhoch. Ďalšia možnosť je znížiť spotrebné dane. Prvá možnosť je ale závislá od rozhodnutí cenotvorcov jednotlivých sietí čerpacích staníc a výrobcov pohonných látok. Druhá možnosť je závislá od možností štátu,“ zdôraznil.

Predajca motorových palív si môže určiť akúkoľvek cenu pohonných látok, napríklad aj 5 eur za liter. „Otázkou však je, či mu ich bude niekto kupovať. Cenu v konečnom dôsledku určuje pomer medzi ponukou a dopytom. Daňové zaťaženie v SR sa ale s najväčšou pravdepodobnosťou meniť nebude, keďže dane z motorových palív sú istým príjmom do štátneho rozpočtu. V súčasnej ekonomickej situácii by bolo nelogické príjem do štátneho rozpočtu znižovať,“ dodal.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.