Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vojany
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Elektrárne Vojany - skládka uhlia. Foto: energia.sk/Michal Jesenič
16. októbra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nad budúcnosťou elektrárne vo Vojanoch visí otáznik

G-komponent likviduje rozvoj energetiky na Slovensku, uviedol Branislav Strýček zo Slovenských elektrární na nedávnom podujatí Trend Business Breakfast. Slovenskí výrobcovia elektriny čelia na európskom liberalizovanom trhu konkurencii producentov z ostatných krajín, v ktorých ale takýto poplatok neexistuje. Slovensko je podľa neho už v súčasnosti  exportérom elektrickej energie. Po dokončení 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce sa bude celá produkcia vyvážať do zahraničia, čo sa podľa Strýčka opäť najviac dotkne spoločnosti Slovenské elektrárne, ktorá je najväčším výrobcom na Slovensku.

Cena silovej elektriny na veľkoobchodných trhoch klesla od roku 2009 do roku 2014 o zhruba 43 %, pripomenul zástupca Slovenských elektrární. Jedným dychom ale dodal, že v dôsledku zvyšujúcich sa regulovaných poplatkov sa tento fakt takmer vôbec nepremietol do konečnej ceny elektriny. Vysoké ceny energií, na ktoré sa sťažujú zástupcovia slovenského priemyslu, ako aj neférovú reguláciu ale treba riešiť tak, aby to nemalo fatálne dôsledky. Energetiku považuje Strýček za dlhodobý biznis. Za súčasných podmienok podľa neho nebude nikto investovať do slovenskej energetiky. Z pohľadu investorov sa tak Slovensko stáva neatraktívne. „V prostredí, kde nás bude regulátor neustále zdaňovať nebudeme vytvárať zisky, ktoré by sme mohli využiť na výstavbu nových energetických zdrojov,“ vyhlásil  podpredseda predstavenstva spoločnosti Slovenské elektrárne.

Prevádzka Elektrárne Vojany je otázna

Nový regulačný poplatok ohrozuje najmä prevádzku prvého a druhého bloku v Elektrárni Vojany s inštalovaným výkonom 220 MW. Branislav Strýček si za súčasných podmienok nedokáže predstaviť ich ďalšiu prevádzku. Vzhľadom na nízku cenu silovej elektriny a výšku distribučných poplatkov sa podľa neho vyrobenú elektriny neoplatí vyvážať. Piaty a šiesty blok tepelnej elektrárne, ktoré využívajú fluidnú technológiu spaľovania podieľajú sa na spoluspaľovaní biomasy, by mali zostať v prevádzke aj naďalej. Hovorkyňa Slovenských elektrární Jana Burdová ale uviedla, že konečné rozhodnutie v otázke odstávky ešte nepadlo. „Orgány spoločnosti neprijali zatiaľ konečné rozhodnutie o budúcnosti prevádzky jednotlivých blokov tepelných elektrární Vojany,“ uviedla Burdová.

Ďalšie elektrárne v portfóliu Slovenských elektrární by mali zostať v prevádzke. Strýček upozornil, že v prípade jadrových a vodných elektrární sú variabilné náklady vždy nižšie ako cena komodity. V prípade tepelnej elektrárne Nováky ide o špecifický prípad. Štátom regulovaná prevádzka je dôležitým zdrojom zamestnanosti na Hornej Nitre, na ktorý je priamo naviazaných 4.500 baníkov. Po roku 2016 ale vstúpia do platnosti nové environmentálne limity. Branislav Strýček priznal, že za súčasného stavu a podmienok by elektráreň nebolo možné ďalej prevádzkovať. V súčasnosti preto Slovenské elektrárne rokujú s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o oprávnených nákladoch. Diskusie s regulátorom označil Strýček ako konštruktívne. O ďalšej prevádzke nováckej elektrárne by sa malo rozhodnúť do konca októbra.

G-komponent na Slovensku a v Európe

Poplatok výrobcov elektriny za prístup do elektrizačnej sústavy  (G-komponent) je súčasťou novej vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o cenovej regulácii v elektroenergetike. V praxi ide o poplatok výrobcov elektriny za prístup do sústavy, ktorý je odvodený od ceny ich rezervovanej kapacity.  Vzťahuje sa na takmer všetkých výrobcov elektrickej energie (vyhláška definuje isté výnimky) a do platnosti vstúpi od 1. januára 2014. Výrobcovia pripojení do prenosovej sústavy by mali platiť maximálne 50 centov za každú MWh elektriny, výrobcom pripojeným do distribučných sústav môže výška tohto poplatku narásť do vyšších hodnôt, a to v závislosti od ročného maxima využitia daného zdroja.

G-komponent je v niektorých európskych krajinách zavedený už historicky. V rámci jednotného trhu s elektrinou v EÚ majú dokonca niektoré členské štáty výnimku pre výšku tohto poplatku. Ide predovšetkým o severské krajiny ako Fínsko, Švédsko, Dánsko, ale tiež Veľká Británia a Írsko. V určitej forme majú tento poplatok zavedený aj v Poľsku a Grécku.  V susednej Českej republike sa aktuálne o zavedení G-komponentu neuvažuje.

© energia.sk

Súvislosti – Elektrárne Vojany

Elektrárne Vojany sa nachádzajú na východnom Slovensku v okrese Michalovce. Ich primárnym zameraním je poskytovanie podporných služieb prenosovej a elektrizačnej sústave. Závod aktuálne tvoria dve energetické výrobne: Elektrárne Vojany I (4×110 MW) a Elektrárne Vojany II (4×110 MW). V súčasnosti disponibilný inštalovaný výkon predstavuje 440 MW. Bloky elektrárne EVO 2 v súčasnosti nie sú v prevádzke z dôvodu vysokých nákladov na výrobu elektriny spaľovaním zemného plynu.

Palivovú základňu EVO 1 tvorí čierne antracitové uhlie, od roku 2009 aj drevná štiepka. V súčasnosti sú v prevádzke štyri bloky v EVO 1. Konkrétne inovované bloky č.1 a č.2 a nové bloky č.5 a č.6. Prvý a druhý blok sa inovovali v  priebehu rokov 1997-2001, fungujú na princípe klasického spaľovania.  Emisné limity spĺňajú do konca roku 2015. Po tomto termíne sa musia buď odstaviť alebo zrekonštruovať na iný typ spaľovania, prípadne im môže byť udelená výnimka v zmysle platnej legislatívy. Piaty a šiesty blok využívajú fluidnú technológiu spaľovania. Disponujú regulačným rámcom od 50 do 110 MW a poskytujú primárnu, sekundárnu a  terciárnu reguláciu.

Prevádzkovateľ tepelnej elektrárne nedávno ukončil druhú etapu projektu spoluspaľovania biomasy s čiernym uhlím. V roku 2012  sa v závode Elektrárne Vojany vyrobilo 670 GWh elektrickej energie. Z toho čistá dodávka elektriny z biomasy vyrobenej v elektrárni dosiahla 26.137 MWh. V roku 2013 sa očakáva produkcia zelenej elektriny vo výške 70 tis MWh, čím sa ušetrí  zhruba 91-tisíc ton oxidu uhličitého ročne.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.