Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Nabucco sa uchádza o pôžičku 4 mld. eur

Plynovod Nabucco sa uchádza o medzinárodnú pôžičku vo výške 4 mld. eur. Konzorcium podpísalo tzv. mandátny list s tromi finančnými inštitúciami, čím sa začalo posudzovanie poskytnutia úveru, informuje Bloomberg. Ak dostane žiadosť zelenú, Európska investičná banka (EIB) má prispieť 2 mld. eur, Európska banka pre rekonštrukciu a rozvoj (EBRD) 1,2 mld. eur a Svetová banka (WB) prostredníctvom jednej zo svojich inštitúcií 800 mil. eur.

Mandátny list špecifikuje aj kritériá, podľa ktorých sa projekt Nabucco zhodnotí po komerčnej, sociálnej a environmentálnej stránke, píše AllVoices. Pôžička má pokryť jednu tretinu nákladov výstavby. Ďalších 30 % poskytnú akcionári konzorcia. Európska únia prisľúbila 200 mil. eur. Celkové náklady na výstavbu plynovodu sa odhadujú na 7,9 mld. eur.

Na projekte Nabucco sa zúčastňuje šesť energetických spoločností; rakúska OMV, nemecká RWE, maďarský MOL, bulharsky Bulgargaz, rumunsky Transgaz SA a turecký Botas. Výšku svojich investícii ohlásia do konca roka 2010, uzatvára Bloomberg.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.