Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Nabucco nemá ešte zaručenú dodávku plynu zo Strednej Ázie

Hovorca zdôraznil, že koncern podporuje realizáciu projektu, ktorý by mal byť alternatívou k ruským dodávkam paliva. Na investičné rozhodnutie sa však musí počkať, kým dodávatelia zo Strednej Ázie nepodpíšu záväzné dohody o dodávke plynu pre Nabucco. Rokovania napredujú pomaly, lebo krajiny ako Turkménsko a Azerbajdžan s prísľubom váhajú. Analytici tvrdia, že je to preto, lebo sú pod tlakom Ruska.

RWE pôvodne žiadal, aby sa budúcnosť Nabucca vyjasnila do konca tohto roka. Azerbajdžan, ktorý má do potrubia tlačiť najviac z potrebných ročných 31 miliárd kubických metrov plynu, má viaceré námietky a žiada od partnerov čas na rozhodnutie. Pôvodne ho mal oznámiť v prvej polovici tohto roka; teraz ho sľubuje oznámiť do konca decembra.

EÚ výstavbu Nabucca podporuje, lebo by malo prispieť k zníženiu veľkej závislosti spoločenstva na dodávke paliva z Ruska. Gazprom, ktorý má v Rusku monopol na export plynu aj do Európy, sa pokúša získať viacerých účastníkov Nabucca na svoju stranu. Podarilo sa mu to dokonca aj v prípade rakúskeho OMV, ktorý je jedným z garantov projektu Nabucco.

Gazprom sa pripravuje na výstavbu plynovodu Južný prúd. Ním by mal prúdiť plyn cez Čierne more do krajín južnej Európy, najmä Talianska, ale mali by byť z neho zásobované aj Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Srbsko a Rakúsko.

Informovala o tom agentúra DPA.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.