Nabucco a Južný tok sa nespoja
„Ak by sa všetci partneri zhodli na spojení dvoch plynovodov v ich určitých častiach, dokázali by sme ušetriť investície, prevádzkové náklady, čím by sme zvýšili celkové zisky“, vyhlásil Scaroni na konferencii v Hustone. Európa by podľa neho mala orientovať svoje investície na infraštruktúry, ktoré jej zabezpečia zemný plyn z nových zdrojov akými je Afrika a Kazachstan., informuje agentúra RIA Novosti. Potrebné sú ale plynovodné prepojenia.
Je pravdepodobné, že Európa bude do roku 2020 nútená dovážať ešte ďalších extra 180 mld. kubických metrov plynu ročne. Dôvodom na hľadanie nových zdrojom je fakt, že aj krajiny ako Čína, India a tichomorské členské štáty OECD intenzívne zvyšujú dopyt po plyne z tých istých zdrojov ako Európa. V súčasnosti Rusko zásobuje Európu ročne asi 300 mld. kubickými metrami plynu., píše portál EurActiv.com.
Ak by dva plynovody čiastočne „spojili svoje sily”, museli by si podľa Scaroniho vybrať medzi Rumunskom a Srbskom, teda krajinu kadiaľ by šla veľká časť plynovodu. Podľa vyjadrenia, ktoré prišlo od ruského ministra pre energetiku Sergeia Shmatka, Rusko nezvažuje návrh na skombinovanie svojho projektu Južný tok s Nabuccom. „Nediskutujeme o takejto otázke“, uviedol stručne Shmatko. Zároveň dodal, že Rusko uvítalo snahu Európy diverzifikovať svoje zdroje a projekty Južný tok a Nabucco určite nevnímajú ako rivalov, uvádza RIA Novosti.
Ani podľa vyjadrenia hovorcu projektu Nabucco Christiana Dolezala neexistuje dôvod prečo by sa mal koncept projektu nejakým spôsobom meniť. „Projekt Nabucco je vysoko konkurencieschopný, či už po stránke komerčnej alebo technickej. Plne sa sústreďujeme na úspešnú realizáciu projketu podľa realizačnej štúdie a nevidíme dôvod na zmenu konceptu.”
Zároveň dodal, že „projekt nikdy nevylúčil žiadny zdroj zemného plynu ani spojenia na vytvorenie ďalších prítokov. Čím väčší bude objem dopraveného plynu cez plynovod, tým väčšia konkurencieschopnosť vďaka úsporám a rozsahu ktoré tým dosiahne. Tým sa znížia aj prepravné náklady plynu cez Nabucco. Navyše sme mnohokrát zdôraznili, že Nabucco taktiež prispeje k pokrytiu dodávok plynu v Turecku, krajinách juhovýchodnej Európy a prostredníctvom plynového uzla v strednej Európe náš plyn dosiahne aj na celoeurópsky plynový trh”, dodal Dolezal.