Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V rámci projektu Zelená domácnostiam II na jeseň vyhlásia ďalšie štyri kolá
Foto: archív, energia.sk
27. júla 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Na zelenú energiu dajú Slováci o 80 miliónov eur menej ako vlani

V porovnaní s minulým rokom to znamená pokles zhruba o 80 miliónov eur. „Táto suma by mohla byť ešte nižšia vďaka predĺženiu podpory, ktoré pripravujeme,“ informoval hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz.

Podporu na zelenú elektrinu financujú sami odberatelia elektriny vo svojich účtoch za elektrinu v rámci tzv. tarify za prevádzkovanie systému (TPS). Pričom táto tarifa tvorí zhruba pätinu koncovej ceny elektriny pre slovenské domácnosti.

Výrobcovia zelenej energie tak dostávajú tzv. doplatky, ktoré im pokrývajú rozdiel medzi reálnou cenou elektriny na trhu a výkupnou cenou, ktorú dostali garantovanú od štátu,“ vysvetlil Igaz.

Vlani podporili Slováci zelenú elektrinu sumou 467 miliónov eur. Pre regulačný úrad sú pri bilancii nákladov a výnosov v systéme podpory výroby elektriny z OZE a VÚ KVET dôležité dva parametre – predpokladaná koncová spotreba elektriny a predpokladaná priemerná cena elektriny na krátkodobom trhu s elektrinou.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.