Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V rámci projektu Zelená domácnostiam II na jeseň vyhlásia ďalšie štyri kolá
Foto: archív, energia.sk
8. marca 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Na zelenú elektrinu sme vlani prispeli sumou 467 miliónov eur

Toľko zaplatili vo svojich faktúrach výrobcom elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a prostredníctvom kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET).

Ako vyplýva z údajov zverejnených spoločnosťou OKTE, takmer polovica celkovej podpory (47 %) bola vyplatená za výrobu elektriny spaľovaním. O niečo menej (45 %) dostali výrobcovia elektriny zo slnečnej energie.

Počet zariadení

Počet zariadení na výrobu zelenej elektriny s nárokom na doplatok sa počas vlaňajška pohyboval medzi 2 000 a 3 000.

Najviac bolo zariadení na výrobu elektriny zo slnečnej energie (81 %). Nasledovali zariadenia spaľujúce kvapalné, plynné a pevné palivá (10 %) a zariadenia na výrobu elektriny z vody (9 %).

Podpora doplatkom

Počas minulého roka bola podpora doplatkom vyplatená za takmer 5,2 terawatthodín elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanou výrobou.

Väčšina podporovanej elektriny bola vyrobená spaľovaním (71 %). Významné množstvá podporovanej elektriny boli vyrobené aj z vodnej energie (17 %) a zo slnečnej energie (11 %).

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.