Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zľava: Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti ZSE Markus Kaune a minister hospodárstva SR Richard Sulík počas tlačovej besedy spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE), Ministerstva hospodárstva (MH) SR a zástupcov realizátorov projektu ACON Smart Grids na stavenisku v Borskom Svätom Jure pri príležitosti slávnostneho poklepania základného kameňa k výstavbe novej elektrickej stanice 110/22kV, ktorá posilní zásobovanie elektrickou energiou obyvateľov a podnikateľské subjekty v regióne Záhorie. Bratislava, 9. september 2021.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/ZSD
9. septembra 2021 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Na Záhorí začali stavať najmodernejšiu elektrickú stanicu, zvýši energetickú bezpečnosť v regióne

Nová elektrická stanica zvýši spoľahlivosť zásobovania elektrickou energiou nielen existujúcich, ale aj možných nových zákazníkov v oblasti Záhoria. Zároveň výrazne prispeje k prepojeniu slovenskej a českej elektrizačnej sústavy.

Stavbu dnes otvorili za účasti podpredsedu vlády a ministra hospodárstva SR Richarda Sulíka, predsedu predstavenstva ZSE Markusa Kauneho a zhotoviteľa. Dokončená má byť do konca roku 2023.

Plánovaná investícia

Podľa Richarda Sulíka je dostatok stabilnej elektrickej energie dôležitý aj z pohľadu investorov, ktorí na Záhorie prichádzajú.

Určite je to jeden z dôležitých faktorov, podľa ktorého sa investori rozhodujú, kam prídu.  Ak ich tu chceme mať viac, musíme im ponúknuť dostatok stabilnej elektrickej energie bez výpadkov,“ povedal Sulík.

Spomenul pritom plánovanú investíciu do výroby tepelných čerpadiel Vaillant v Senici.

Problém úbytkov napätia

Nová elektrická stanica zároveň vyrieši problém veľkých úbytkov napätia na 22kV vedeniach, ktoré sú spôsobené vzdialenosťami medzi existujúcimi stanicami a chýbajúcim napájacím bodom v tejto lokalite.

Práve dĺžka vedení významne vplývala na veľké úbytky napätia, ktoré neumožňovali zásobovať odberateľov časti Záhoria elektrickou energiou spĺňajúcou všetky najvyššie kvalitatívne požiadavky.

Sme radi, že do regiónu Záhoria prinášame významnú a najmä strategickú investíciu do distribučnej sústavy. Elektrická stanica Borský Svätý Jur zníži poruchovosť a výrazne zvýši kvalitu dodávky elektrickej energie. Prispeje aj k prepojeniu energetickej sústavy v Európe a stane sa jedným z dôležitých strategických elektrických uzlov,“ uviedol Markus Kaune, predseda predstavenstva ZSE. Stanica bude slúžiť aj ako záloha v prípade neštandardných a havarijných stavov distribučných sústav v prihraničnej oblasti.

Zdroje EÚ

Stavba je súčasťou cezhraničného projektu spoločného záujmu ACON Smart Grids. Partnermi projektu sú na slovenskej strane spoločnosť Západoslovenská distribučná a na českej strane spoločnosť EG.D.

Odhadovaný rozpočet celého spoločného projektu je 182 miliónov eur, polovica má byť financovaná zo zdrojov Európskej únie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.