Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
veterná energia turbína
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
8. decembra 2020 Obnoviteľné zdroje OZEVeterná energia od Energia.skSITA

Na Záhorí by chceli vyrábať elektrinu s pomocou vetra, investície by mohli dosiahnuť až 54 miliónov eur

Hlavným pozitívom navrhovanej činnosti je zhodnotenie v súčasnosti nevyužívaného veterného potenciálu danej lokality na výrobu elektrickej energie. Navrhovaná činnosť tak prispeje k zvyšovaniu podielu výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov v rámci Slovenskej republiky, čo je aj záväzok Slovenska voči Európskej únii,“ uvádza spoločnosť v zámere pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

V zmysle zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie bude v tomto prípade povoľujúcim orgánom ministerstvo životného prostredia.

Začiatok dodávky

Výšku investície WSB Invest, j.s.a. odhaduje v prípade piatich elektrární na približne 36 miliónov eur, ak by ich bolo sedem, tak na 54 miliónov eur.

So začiatkom výstavby počíta v roku 2024, s ukončením o rok neskôr, vtedy by mal začať dodávať vyrobenú elektrickú energiu do siete.

Veterné turbíny

Zámer ráta s využitím trojlistových veterných turbín s výkonom 6 MWe, s výškou stožiara 180 metrov a priemerom rotora 180 metrov. Celková výška elektrárne by tak dosiahla najviac 270 metrov.

Navrhovaná je technológia na špičkovej úrovni, preverená v prevádzke s prepracovaným servisným systémom. Pri prevádzke týchto zariadení je aplikovaný nepretržitý 24 hodinový monitoring s reakciou na poruchu v priebehu niekoľkých hodín až 24 hodín,“ tvrdí investor v zámere.

Na Záhorí, konkrétne v obci Cerová v okrese Senica, funguje aj jeden z prvých veterných parkov na Slovensku. Jeho súčasťou sú štyri elektrárne, ktoré boli uvedené do prevádzky v októbri 2003.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.