Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bioplynova stanica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
bioplynova stanica Foto: Západoslovenská energetika
20. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Na východnom Slovensku vyrastie ďalšia bioplynová stanica

V Humennom zrejme vyrastie nová bioplynka. Za vyše štyri milióny eur ju plánuje postaviť súkromný investor. Ročne by mala bioplynová stanica vďaka bioplynu vyrobiť vyše osem miliónov kilowatthodín elektrickej energie a takmer päť miliónov kilowatthodín tepla.

„Jednou z možností znižovania energetickej náročnosti priemyselných odvetví je zavádzanie kogeneračných technológií, teda spoločnej výroby tepelnej a elektrickej energie z primárnych energetických zdrojov v jednom procese. Navrhovaná technológia rieši spracovanie biomasy z poľnohospodárskej produkcie, pričom výsledným produktom spracovania je digestát, organické hnojivo s veľmi dobrými aplikačnými vlastnosťami na pôdu,“ zdôvodnila svoje plány spoločnosť vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Bioplyn bude stanica produkovať takzvanou mokrou fermentáciou z organických hmôt vzniknutých poľnohospodárskou výrobou. Vzniknutý bioplyn následne stanica spáli v kogeneračnej jednotke a vyrobí elektrickú a tepelnú energiu. Vedľajším produktom prevádzky bioplynovej stanice bude organické hnojivo, digestát. Hnojivo chce investor využiť v rámci poľnohospodárskeho podniku, kde bude bioplynovú stanica umiestnená. Spoločnosť chce bioplynovú stanicu postaviť v zastavanom území mesta Humenné, v jej severozápadnej časti pri ceste smerom na Strážske. S výstavbou chce investor začať už v tomto roku. Stanica by mala začať vyrábať elektrinu a teplo v marci budúceho roka. Firma počíta s prevádzkovaním bioplynovej stanice najmenej do roku 2027.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.