Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PV panely
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / U.S. Army Environmental Command (licencia Creative Commons)
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skSITA

Na východnom Slovensku pribudne nová slnečná elektráreň

Pondelok – 26.7.2010

Slovensko:

Pri obci Malá Domaša v okrese Vranov nad Topľou sa začala výstavba novej fotovoltaickej elektrárne s výkonom 0,73 MW. Hlavným investorom je spoločnosť GESTUS Investments. Celkové náklady by mali dosiahnuť 2,8 mil. eur. Projekt podporila aj Európska únia.

Európska únia:

V Grécku začal štrajk prepravcov pohonných hmôt. Dôvodom je nespokojnosť s reformným návrhom vlády, ktorým sa otvorí trh v tomto sektore konkurencii firiem z členských štátov EÚ.

Poľský plynárenský monopol PGNiG požiadal štátneho regulátora o zvýšenie cien za zemný plyn. Stalo sa tak už druhýkrát v tomto roku. Ako dôvod uvádza spoločnosť  posilnenie hodnoty dolára voči poľskému zlotému. V máji prišlo v Poľsku k zvýšeniu plynu v priemere o 4,8 %.

Svet:

Jordánsko postaví prvý výskumný jadrový reaktor s inštalovaným výkonom 5 MW. Financie v celkovej hodnote 70 mil. dolárov poskytne Juhokórejská republika. Elektráreň v Irbide sa podľa plánu uvedie do prevádzky v roku 2017.

Ruský ropný koncern Rosnefť zaznamenal v druhom kvartáli 2010 medziročný nárast zisku o 60 %. Čistý zisk spoločnosti počas troch mesiacov bol 2,6 mld. amerických dolárov.

Utorok – 27.7.2010

Európska únia:

V Nemecku sa počas prvých šiestich mesiacov tohto roku nainštalovali solárne energetické zariadenia s celkovým výkonom 3 GW. Pre porovnanie, v roku 2009 išlo o 3,8 GW. Dôvodom tak prudkého nárastu je nová nemecká legislatíva. S platnosťou od 1. júla 2010 sa zásadne znižujú štátom garantované výkupné ceny za slnečnú energiu.

Bulharsko a Grécko sa nedohodli na výstavbe ropovodu z bulharského Burgasu do gréckeho Alexandropolisu. Premiér Bulharska Boris Bojkov ako dôvod uviedol možný negatívny vplyv na životné prostredie.

Britský koncern BP oznámil, že predseda správnej rady Tony Haywards odstúpi z funkcie 1. októbra 2010. Nahradí ho Robert Dudley, ktorý je momentálne riaditeľom divízie záchrannej operácie po výbuchu ropnej plošiny v Mexickom zálive.

Svet:

V prvom polroku 2010 vzrástla v Kazachstane ťažba uránu medziročne o 41 %. Kazachstan je v súčasnosti najväčším dodávateľom uránu na svete pre účely jadrovej energetiky. V krajine sa nachádza celkovo 15 % známych globálnych zásob tejto suroviny.

Streda – 28.7.2010

Slovensko:

V 29. týždni tohto roka (19.7.2010 – 25.7.2010) sa v Slovenskej republike tankoval 14. najdrahší benzín s daňou v členských štátoch EÚ. Priemerná cena za liter bola 1,270 eur. Slováci tiež tankovali 14. najdrahšiu motorovú naftu s daňou v rámci krajín EÚ v hodnote 1,132 eur za liter. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom sa zvýšili ceny 98-oktánového benzínu, motorovej nafty a došlo k zníženiu ceny 95-oktánového benzínu. Cena LPG sa na území Slovenskej republiky nezmenila.

Európska únia:

Česká energetická skupina ČEZ chce kúpiť štyri malé vodné elektrárne v Rumunsku. Ich spoločný inštalovaný výkon predstavuje 25 MW. Hodnota investície sa odhaduje na 45 mil. eur.

V Grécku sú čerpacie stanice takmer bez paliva. Premiér George Papandreou v stredu podvečer nariadil ukončiť štrajk. Tri dni bez dodávok pohonných hmôt podľa slov vlády ochromili stabilné fungovanie štátu. Do štrajku sa zapojilo zhruba 35 tis. Vodičov. Vláde vyčítajú najmä neochotu viesť konštruktívny dialóg v otázke liberalizácie trhu.

Svet:

Ekvádor zoštátnil ropnú produkciu v štáte. Nadnárodné ropné koncerny sa stanú iba poskytovateľmi služieb. Socialistická vláda im dala 120 dní na rozmyslenie, či nové podmienky príjmu alebo skončia s podnikateľskými aktivitami v krajine.

Americká ropná spoločnosť ConocoPhillips predáva časť akcií ruského koncernu Lukoil. Kupcom je samotná ruská spoločnosť. Získa tak naspäť 7,6 z celkového 20 % podielu ConocoPhillips v ruskom koncerne. 

Štvrtok – 29.7.2010

Slovensko:

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) nemusí zaplatiť 1 mld. českých korún spoločnosti Bolzano Enterprised Ltd. za zmenku, ktorú podpísal bývalý generálny riaditeľ SPP a minister hospodárstva Ján Ducký. Vo štvrtok o tom rozhodol Okresný súd Bratislava V.

Minister hospodárstva SR Juraj Miškov nevylúčil úplné odštátnenie spoločnosti Košická teplárenská, a.s., ktorá nepatrí medzi strategické podniky. Programové vyhlásenie vlády zakazuje odpredaj strategických podnikov zahraničným investorom.

Európska únia:

Ropná spoločnosť Royal Dutch Shell vykázala v druhom kvartáli 2010 nárast čistého zisku o 94 % na hodnotu 4,53 mld. amerických dolárov. Britsko-ropná spoločnosť je najväčšou ropnou skupinou v Európe.

Svet:

Ukrajinské odbory zažalujú vládu za 50 % zvýšenie ceny zemného plynu pre domácnosti. Nové spoplatnenie vstúpi do platnosti v auguste. Kyjev pristúpil na nové ceny, lebo boli jednou z hlavných podmienok schválenia pôžičky od Medzinárodného menového fondu (MMF). Podľa odborárov vyvolajú ceny za plyn sociálne nepokoje v krajine.

Piatok – 30.7.2010

Slovensko:

Slovenský plynárenský priemysel a.s. (SPP) sa stal vlastníkom 100 % akcií v spoločnosti SPP Bohemia, a.s. SPP Bohemia vlastní a prevádzkuje podzemný zásobník plynu v Dolních Bojanoviciach, ktorý slúži najmä na vyvažovanie slovenskej distribučnej sústavy. Kapacita zásobníka predstavuje 18,7 % celkovej skladovacej kapacity v ČR.

Európska únia:

Taliansky energetický gigant Enel vykázal za prvý polrok 2010 pokles medziročného zisku o 31,2 %. Čistý zisk spoločnosti v prvých šiestich mesiacoch predstavoval 2,42 mld. eur, zatiaľ čo v roku 2009 išlo o 3,52 mld. eur. 

Výrobcovi solárnych zariadení Conergy z Nemecka hrozí krach. O záchranu firmy sa pokúsi asi dvadsať bánk, ktoré získajú väčšinový podiel akcií spoločnosti. Hospodárením v prvom kvartáli klesol podiel vlastného kapitálu spoločnosti na 14,8 %.

Svet:

Spoločnosti Cheung Kong Infrastructure (CKI) a Hongkong Electric (HKE) odkúpili britskú distribučnú sieť, ktorá patrí francúzskemu gigantovi Electricité de France (EDF). Francúzska spoločnosť získa  predajom 5,8 mld. britských libier.

Sobota – 31.7.2010

Svet:

Britská ropná spoločnosť BP odmietla tvrdenia o tom, že plánuje predať sieť čerpacích staníc Aral v Nemecku. Podľa špekulácií mala za získané peniaze pokryť časť nákladov po ekologickej havárii v Mexickom zálive.

Koncern BP vytvorí fond na pomoc bývalým zamestnancom ropných plošín v Mexickom zálive. Ľuďom, ktorí v dôsledku výbuchu ropnej plošiny Deepwater Horizon stratili prácu, je určený fond pre nezamestnaných s rozpočtom 100 mil. amerických dolárov. Správu financií bude mať na starosti organizácia Baton Rouge Area Foundation.

Nedeľa – 1.8.2010

Svet:

Zisk americkej ropnej spoločnosť Chevron v druhom kvartáli 2010 medziročne vzrástol až o trojnásobok. Ropný koncern vykázal v danom časovom období čistý zisk 5,41 mld. amerických dolárov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.