Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solarna energia zelena energia elektraren obnovitelne zdroje
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Dominion Energy via AP
4. septembra 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Na východe Slovenska majú veľký záujem o dodávky zelenej elektriny

Záujem o dodávky výlučne zelenej elektriny na východe Slovenska rastie. Stále viac domácností a podnikateľov si od svojho dodávateľa elektriny objednáva dodávku elektriny vyrobenú prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE).

Ako informoval jeden z najväčších dodávateľov elektriny, spoločnosť Východoslovenská energetika Holding (VSE Holding), v minulom roku dodal domácnostiam 40 gigawatthodín zelenej elektriny, pričom rok predtým to bolo len necelých 5 gigawatthodín. Podnikateľom dodali východoslovenskí energetici vlani 4,5 gigawatthodín elektriny, rok predtým to bolo niečo vyše 2 gigawatthodíny.

V roku 2022 bol počet domácností so “zelenými“ certifikátmi 12 790 a oproti predchádzajúcemu roku ich počet narástol takmer o 9-tisíc. Podiel zelenej elektriny na celkovom predaji za rok 2022 predstavoval 1,5 %,“ uviedla spoločnosť VSE Holding vo svojej správe o udržateľnosti.

Pôvod elektriny

Pôvod zelenej elektriny sa preukazuje zárukou pôvodu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Pre koncového spotrebiteľa je to doklad o tom, že množstvo elektriny, ktoré spotreboval, bolo vyrobené z obnoviteľných zdrojov.

V spoločnosti Východoslovenská energetika, dcérskej firme VSE Holding, nakupujú záruky pôvodu priamo od jednotlivých, primárne slovenských výrobcov a je to elektrina vyrobená najmä z vody a slnka.

Východoslovenskí energetici zaznamenali aj výrazný dopyt zákazníkov po fotovoltike a tepelných čerpadlách pre rodinné domy, po virtuálnej batérii a zónovej regulácii vykurovania. Zvýšený záujem domácností a malých podnikateľov o samovýrobu elektriny pripájaním malých fotovoltických zdrojov elektriny súvisel aj s rastom trhových cien elektrickej energie.

Tento dopyt sme uspokojili aj našimi riešeniami a na distribučnom území Východoslovenskej distribučnej celkovo evidujeme takmer 2 500 kusov malých obnoviteľných zdrojov so sumárnym výkonom 11,9 megawattov,“ dodali energetici.

Progres v OZE

Spoločnosť VSE Holding zaznamenala aj progres v oblasti etablovania obnoviteľných zdrojov. Nárast žiadostí o pripojenie zdrojov elektriny dosiahol v roku 2022 o 530 % vyššiu úroveň ako v roku 2021.

K 31. decembru 2022 bolo v distribučnej sústave Východoslovenskej distribučnej pripojených až 280 megawattov OZE, pričom inštalovaný výkon všetkých zdrojov elektriny bol takmer 550 megawattov.

Fotovoltické zdroje sa na tomto čísle podieľali viac ako 163 megawattov inštalovaného výkonu. „Podiel pripojeného inštalovaného výkonu OZE na celkovom inštalovanom výkone teda predstavoval 51 %,“ konštatovali energetici z VSE Holding.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.