Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. decembra 2013 Jadrová energia od Energia.skSITA

Na V1 sme vyčerpali z európskych peňazí 204 mil. eur

Slovensko dostane od Európskej únie počas rokov 2014 až 2020 na odstavenie dvoch bohunických jadrových blokov ďalší finančný príspevok vo výške 200 miliónov eur. Celkové náklady na vyradenie bohunickej elektrárne sa vyšplhajú na odhadovaných 1,141 miliárd eur. Výbor Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu počas svojej pracovnej návštevy v Jaslovských Bohuniciach v júli tohto roka zistil, že na odstavovanie dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach bude niekedy po roku 2020 chýbať 130 miliónov eur. Tieto prostriedky sa bude Slovensko snažiť získať v rámci nového programového obdobia z rozpočtu Európskej únie.

Proces vyraďovania bohunickej jadrovej elektrárne sa v súčasnosti nachádza v prvej etape, ktorá začala v júli 2011 a ukončiť sa má do konca roka 2014. V rámci prvej etapy sa vyraďujú neaktívne zariadenia a budovy. V najbližšom období Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) realizuje projekty demontáže zariadení a demolácie objektov sekundárneho okruhu jadrovej elektrárne V1. JAVYS počas prvej etapy začne s demoláciou chladiacich veží a pridružených objektov, demoláciou vonkajších nekontaminovaných objektov, demontážou zariadení strojovne, či demontážou budovy dieselgenerátorov. Prvá etapa by si mala vyžiadať približne 455 miliónov eur.

Druhá etapa vyraďovania dvoch jadrových blokov atómovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach si vyžiada zhruba 687 miliónov eur. Druhá etapa vyraďovania atómovej elektrárne V1 by sa mala začať v roku 2015. Ukončenie je naplánované o desať rokov neskôr. Predmetom druhej etapy vyraďovania jadrových blokov je predovšetkým demontáž rádioaktívnych komponentov a všetkých zostávajúcich nevyužiteľných štruktúr, prípadne realizácia niektorých činností presahujúcich trvanie prvej etapy.

Slovensko odstavilo prvý blok V1 na konci roka 2006 a druhý blok na konci roka 2008 na základe prístupových zmlúv do Európskej únie. Výstavba jadrovej elektrárne V1 začala 24. apríla 1972 a zabezpečovala ju Investičná výstavba energetiky Slovenska. Jej hlavnými dodávateľmi boli Energoprojekt Praha, LOTEP Leningrad, Škoda Praha, Hydrostav Bratislava, ŠkodaExport Praha. Investičné náklady predstavovali 5,5 miliárd vtedajších československých korún v cenách rokov výstavby. Prvý reaktorový blok jadrovej elektrárne V1 bol prifázovaný k sieti 17. decembra 1978 a druhý blok 26. marca 1980. Počas prevádzky elektráreň vyrobila celkovo viac ako 159 miliónov megawatthodín, čo predstavuje približne 5,7-ročnú spotrebu elektrickej energie Slovenska.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.