Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. februára 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Na území Slovenska sú všetky vodné elektrárne na Dunaji v prevádzke

„Od 3. februára každodenne zasadá operatívna skupina pre riadenie prevádzky Vodného diela Gabčíkovo (VDG) v zimnom režime, ktorej členmi sú zástupcovia SE, Vodohospodárskej výstavby, Slovenského vodohospodárskeho podniku a Štátnej plavebnej správy,“ uviedla hovorkyňa s tým, že odborníci vyhodnocujú aktuálnu situáciu, tvorbu a pohyb ľadov, zanesenie jednotlivých objektov ľadom, pohyb ľadoborca pre rozbíjanie, usmernenie pohybu ľadu a podobne.

Podľa Burdovej prevádzka VDG nebola narušená, ale ľadové kryhy upchali od 4. do 7. februára vtoky do čunovskej a mošonskej elektrárne.

„Turbíny nie sú priamo ohrozené, keďže pred nimi sú namontované hrablice na zachytávanie plávajúcich a vlečených nečistôt, aby zabránili poškodeniu turbín. V zimnom období sú to väčšinou ľady, ktoré sa zachytávajú práve na hrabliciach,“ vysvetlila hovorkyňa. Dodala, že manipulačný poriadok definuje opatrenia v zimnom období. Najdôležitejšie body sa týkajú prevedenia ľadov do starého koryta zo zdrže Čunovo a v oblasti Gabčíkova cez plavebné komory. Pre každý objekt sú vypracované presné postupy a opatrenia na zamedzenie negatívneho vplyvu nízkych teplôt. „V posledných dňoch, v stredu (8. 2.), sme zaevidovali len jednu poruchu, a to v Čunove, kde sme museli vymeniť ventil na turbogenerátore č. 4,“ povedala Burdová.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.