Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. augusta 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Na Ukrajinu onedlho dorazí uhlie z USA

USA sa zjavne snaží presadiť v energetike európskych štátov, ktoré by radi dobrovoľne alebo pod tlakom okolností, znížili svoju tradičnú závislosť na Rusku. Do nových LNG terminálov na pobreží Baltského mora poslali prvé dodávky zemného plynu.

Z amerického uhlia sa má tiež už onedlho vyrábať elektrina na Ukrajine. Zástupcovia oboch vlád a tiež energetických podnikov XCoal a Centrenergo sa dohodli na realizácii prvej dodávky suroviny. Z prístavu vypláva koncom tohto týždňa a k susedom dorazí v septembri.

Kyjev sa musí po nových zdrojoch uhlia obhliadať kvôli tomu, že jeho najväčšie zdroje sa nachádzajú na území separatistických republík na východe Ukrajiny. Podľa asociácie Eurocoal má ale Urkajina dostatok vlastného uhlia na pokrytie svojich potrieb na viac než storočie. Z tohto zdroja pochádza asi 40 % elektriny na Ukrajine, primárnym zdrojom je jadro.

Podľa novej stratégie má mať atómová energia v roku 2035 polovičný podiel na výrobe elektriny, necelá štvrtina má pochádzať z vodných elektrární. Zvyšok pokryjú hlavne uhoľné elektrárne a v menšej miere doplnia obnoviteľné zdroje energie.

Zásobovanie zemným plynom, ktorý sa používa najmä na vykurovanie, sa posledné roky realizuje cez Slovensko prostredníctvom takzvaného vojanského plynovodu. V menších objemoch ho Kyjev získava aj z Maďarska a Poľska.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.