Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
** Chladiace veže 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce počas návštevy poslancov Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti na stavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Mochovce, 2. júl 2019.
Foto: SITA/Martin Havran
29. októbra 2021 Jadrová energia od Energia.skSITA

Na treťom mochovskom bloku pokračujú práce, inšpektori jadrový blok stále kontrolujú

Slovenské elektrárne priamo na stavbe tretieho bloku pokračujú s prípravou zariadení a systémov na uvádzanie do prevádzky.

Prebieha plnenie systémov primárneho okruhu prevádzkovým médiom. Odstraňujú sa niektoré provizóriá a nedorobky,“ spresnila pre agentúru SITA vedúca kancelárie úradu ÚJD Miriam Vachová.

Taktiež sa podľa dozorného orgánu dokončujú niektoré kontroly, ktoré boli podmienené zaplnením systémov prevádzkovým médiom a kontroly merania neutrónového toku vonkajším zdrojom žiarenia. „Vykonávajú sa pravidelné skúšky zariadení a systémov na základe pravádzkových predpisov,“ podotkla Vachová.

Kontroly inšpektorov

Všetko je pod neustálou kontrolou inšpektorov ÚJD. Kontroly sú aktuálne zamerané na overenie nastavenia jednotlivých systémov a zariadení, na vykonávanie pravidelných predpísaných skúšok, na počet zistených závad a postup ich odstraňovania.

Kontroly sú zamerané aj na dokončovanie kontrol systémov, ktoré sú uvedené v podmienkach povolenia pre tretí blok a ktoré je možné vykonať až pred zavezením paliva do reaktora,“ doplnila Vachová. Inšpektori kontrolujú aj udržiavanie zariadení, poriadok a čistotu.

Termín zavezenia paliva

Termín zavezenia jadrového paliva do reaktora tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce závisí od postupu druhostupňového orgánu, ktorý je oprávnený rozhodnúť o podaných rozkladoch.

V každom prípade, na zavezenie prvej palivovej kazety do reaktora tretieho bloku musí mať spoločnosť Slovenské elektrárne právoplatné povolenie ÚJD na uvádzanie jadrového bloku do prevádzky.

Pokračovanie testov

Uvádzanie jadrového zariadenia do prevádzky sa delí na fyzikálne spúšťanie, ktoré začína zavezením jadrového paliva do reaktora a pokračuje testami na veľmi nízkom výkone reaktora a na energetické spúšťanie.

Po ukončení testov energetického spúšťania je blok jadrovej elektrárne uvedený do skúšobnej prevádzky. Po jej kladnom vyhodnotení začne ÚJD SR na návrh držiteľa povolenia kolaudačné konanie podľa stavebného zákona.

Ukončením kolaudačného konania môže začať riadna komerčná prevádzka elektrárne,“ konštatovala Vachová.

Rozhodnutie úradu

Rozkladová respektíve odvolacia komisia zložená z externých špecialistov totiž odporučila predsedníčke Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) Marte Žiakovej, ako druhostupňovému správnemu orgánu, odvolanie rakúskej organizácie Global 2000 zamietnuť a potvrdiť prvostupňové rozhodnutie úradu.

Aktuálne sa druhostupňový orgán venuje štúdiu dokumentácie a ďalších podkladov a dôkazov a pripravuje návrh druhostupňového rozhodnutia.

S najväčšou pravdepodobnosťou začne tretí mochovský blok s výrobou elektriny v prvom štvrťroku budúceho roka. Definitívny termín komerčnej prevádzky jadrového bloku však ÚJD nevie nateraz presne konkretizovať.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.