Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Reaktorovňa EMO3 - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: energia.sk
1. júna 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Na treťom bloku Mochoviec prebieha kontrolná montáž reaktora

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce začne s výrobou elektriny v roku 2017, štvrtý by mal nasledovať približne o rok neskôr. Predpokladané termíny včera pred novinármi potvrdil nový šéf dostavby John Clark, ktorý sa ujal funkcie v apríli. Pripustil však, že vzhľadom na komplexnosť celého projektu sa môže časový harmonogram meniť. „Chceme dôsledne prejsť všetkými krokmi, aby sme sa ubezpečili, že dostavaná elektráreň bude spĺňať tie najvyššie štandardy vo všetkých oblastiach. Rešpektujeme technológiu, s ktorou pracujeme a nebudeme robiť žiadne skratky,“ zdôraznil.

Dokončenosť tretieho bloku elektrárne je v súčasnosti na úrovni 92 %. Aktuálne sa dokončuje montáž vnútroreaktorových častí do telesa tlakovej nádoby. Peter Uhrík z Úradu jadrového dozoru (ÚJD) prirovnal význam tohto procesu k detskej stavebnici, kde musí všetko do seba presne zapadať. „Práve kontrolnou montážou sa overí, či všetky časti do seba zapadnú tak, ako všetci očakávame,” vysvetlil šéf sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností na ÚJD. 

Po ukončení montáže zariadení v reaktore EMO3 budú nasledovať hydraulické skúšky. „Následne môžeme pokračovať s preplachmi jednotlivých systémov, najmä primárneho okruhu, čo nám umožní do konca roka ukončiť studené hydroskúšky,” doplnil postupnosť krokov Clark. Ak budú všetky skúšky technologických systémov ukončené úspešne, ÚJD vydá povolenie na zavážanie jadrového paliva a sprevádzkovanie bloku, ktoré sa delí na fyzikálne a energetické spúšťanie.

Začiatkom mája priniesli Hospodárske noviny informáciu, že náklady na dostavbu AE Mochovce vzrastú o pol miliardy eur. Zvýšenie konečného účtu neskôr pripustil aj minister hospodárstva Peter Žiga. Akcionári Slovenských elektrární, taliansky Enel a štát, preto vytvorili tím expertov, ktorý vyhodnocuje projektové riziká. „Táto expertná skupina v blízkej dobe pripraví analýzu, ktorá sa bude zaoberať rozpočtom aj prípadnou úpravou harmonogramu,” dodal Clark.

Stavenisko v Mochovciach v utorok navštívil aj William D. Magwood, generálny riaditeľ Agentúry pre jadrovú energiu (NEA) pri OECD. V minulosti pôsobil tiež ako jeden z piatich komisárov dozorného úradu v USA, kde dohliadal na dostavbu elektrárne Watts Bar. Výstavba jej druhého bloku bola pozastavená v 80. rokoch kvôli nízkemu dopytu po elektrine. Projekt sa obnovil v roku 2007, s výrobou elektriny sa začalo vlani. Išlo o prvú spustenú atómku v USA po dvoch dekádach.

Úroveň bezpečnosti v AE Mochovce považuje Magwood za porovnateľnú so štandardmi v USA. Obe jadrové zariadenia, Mochovce i Watts Bar, podľa neho spája meškanie pôvodných plánov o uvedení do prevádzky. „No kým Mochovce mali stavebné povolenia potrebné pre dokončenie a celý čas bola elektráreň pod drobnohľadom ÚJD, vo Watts Bar bolo potrebné opätovne naštartovať licenčný proces a dokázať, že všetky komponenty spĺňajú štandardy,” zhodnotil pre náš portál šéf NEA, ktorý prišiel na Slovensko na pozvanie predsedníčky ÚJD Marty Žiakovej.

Inštalovaný výkon každého z nových blokov Atómovej elektrárne Mochovce bude 471 MW. Očakáva sa, že v budúcnosti pokryjú asi 13 % spotreby elektriny v Slovenskej republike. 

Do Slovenských elektrární momentálne vstupuje tretí akcionár, Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorý má postupne prebrať 66 % akcií Enelu. Tento predaj dosiaľ neschválila EÚ. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.