Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. augusta 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Na treťom bloku JE Tchien-wan sa začalo so zavážaním jadrového paliva

„Prvá palivová kazeta bola do reaktoru tretieho bloku jadrovej elektrárne Tchien-wan úspešne zavezená o 17. hodine stredoeurópskeho času. Fáza fyzikálneho spúšťania teda začala v predstihu,“ povedal viceprezident pre južnú Áziu spoločnosti Atomstrojexport Andrej Lebedev. Podľa neho sa do konca tohoto roku plánuje pripojenie tretieho bloku elektrárne k prenosovej sústave, ktorá zásobuje energiou oblasť východnej Číny.

Druhá etapa výstavby jadrovej elektrárne Tchien-wan (tretí a štvrtý blok) prebieha za pomoci Skupiny ASE. Do reaktoru musia celkovo zaviezť 163 palivových kaziet. Po vykonaní nevyhnutných prípravných prác bude možné dosiahnuť minimálny kontrolovaný výkon a potom budú nasledovať dalšie kroky vrátane energetického spúšťania.

„Došlo ku kľúčovej udalosti vo výstavbe druhej časti JE Tchien-wan,“ povedal Valerij Limarenko, prezident Skupiny ASE. „Začalo fyzikálne spúšťanie tretieho bloku. Je zrejmé, že prvé dva bloky, ktoré sme postavili v spolupráci s čínskými kolegami, sú uznávané ako jedny z najlepších v krajine. Na Tchien-wanskom stavenisku implementujeme najmodernejšie technológie v oblasti jadrovej energetiky a riadenia výstavby. Dúfame, že aj druhá časť jadrovej elektrárne Tchien-wan bude efektívne slúžiť čínskému ľudu a posilní spoluprácu medzi našimi krajinami,“ dodal Limarenko.

Jadrová elektráreň Tchien-wan je najväčším projektom rusko-čínskej hospodárskej spolupráce. Prvé dva bloky boli uvedené do prevádzky v roku 2007. Každý rok tieto bloky vyrábajú viac než 15 miliárd kWh elektrickej energie. Zahájenie komerčnej prevádzky tretieho bloku JE Tchien-wan je naplánované na rok 2018.

Na výstavbe jadrovej elektrárne se podieľali aj české firmy, ktoré sem dodávali svoju  produkciu od roku 2002. Napríklad firmy Armatury Group, Modřany Power a MSA dodali armatúry gma Group čerpaciu techniku, Kabelovna Kabex káble, ZPA Pečky elektropohony a Vítkovice diely parogenerátorov a vysokotlakové ohrievače. 

„Fyzikálne spúšťanie 3. bloku JE Tchien-wan je neklamným znakom, že práce na uvedení tohto bloku úspešne finišujú a plánovaný termín pripojenia bloku do siete (2018) je reálny. Tchien-wan je čínska jadrová elektráreň, ktorá sa nachádza na severovýchode provincie Jiangsu. Ide o priemyselnú oblať, ktorá sa energeticky opiera o jadrové zdroje. Už dnes sú v prevádzke 2 blok (spustené 2006, 2007), pričom ďalšie 4 bloky sú v rôznom štádiu dokončovania. Štyri bloky sú typu VVER-1000 a dva bloky  čínske s označením ACPR-1000 (Advanced, cost competitive, proven technology and reliable). Čína tak pokračuje v dlhodobo plánovanom rozvoji svojej jadrovej energetiky (celkovo 38 blokov v prevádzke a 19 vo výstavbe), ako aj v obojstranne výhodnej spolupráci s ruskými firmami, vrátanie firmy Rosatom“ povedal Vladimír Slugeň, predseda Slovenskej jadrovej spoločnosti.

Zdroj: Essential Communication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.