Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Na dostavbu Mochoviec si posvietia medzinárodní experti
Foto: archívne, mochovce.sk
8. decembra 2020 Jadrová energia od Energia.skSITA

Na treťom bloku Atómovej elektrárne Mochovce boli vykonané takmer všetky skúšky

Slovenské elektrárne, ktoré dostavujú dva mochovské bloky, vykonali na treťom bloku už aj súhrnné etapové skúšky, ako sú studená hydroskúška, horúca hydroskúška a opakovaný náhrev.

Výsledky všetkých doterajších skúšok sú v súlade s požadovanými kritériami,“ konštatoval úrad s tým, že všetky doterajšie skúšky boli vykonané v neaktívnych podmienkach, čiže bez jadrového paliva v reaktore.

Nariadené kontroly

Po dokončení nariadených kontrol, napríklad kontroly materiálov, dokončení usporiadania káblov v káblových priestoroch, dokončení skúšok elektromagnetickej kompatibility a ich pozitívnom vyhodnotení zo strany ÚJD, splní tretí blok všetky požiadavky na jadrovú bezpečnosť. ÚJD následne vydá povolenie na uvádzanie tretieho bloku do prevádzky, ktoré začína zavezením paliva.

Ďalšou fázou uvádzania do prevádzky bude vykonanie testov fyzikálneho spúšťania (overenie vlastností aktívnej zóny pri nízkom výkone bloku) a testov energetického spúšťania (testy bloku na výkone).

Výsledky týchto testov a ich vyhodnotenie potvrdia bezpečnosť tretieho bloku Mochovce ako jadrového zariadenia,“ uzavrel ÚJD.

Zavážanie paliva

Slovenské elektrárne budú môcť zavážať jadrové palivo do tretieho jadrového bloku Atómovej elektrárne Mochovce najskôr koncom apríla budúceho roku.

To však musí prejsť celý povoľovací proces bez námietok a odvolaní účastníkov konania.

Ja verím tomu, že všetky procesy budú ukončené do konca tohto roka, čo by znamenalo, že by následne Úrad jadrového dozoru mohol vyzvať účastníkov konania, aby sa prišli pozrieť do spisu ešte predtým, ako bude vydané prvostupňové rozhodnutie,“ povedal v Mochovciach minulý týždeň generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Vydané rozhodnutie

Zhruba na konci februára budúceho roka by podľa neho mohlo byť rozhodnutie vydané. Následne, ak sa nikto neodvolá, za sedem týždňov by bolo prvostupňové rozhodnutie právoplatné.

Ak sa niekto odvolá, bude sa s tým musieť úrad vysporiadať a bude trvať pár mesiacov (tri až štyri), kým by mohlo byť palivo zavezené,“ dodal Strýček.

Štvrtý mochovský blok bude podľa neho uvedený do prevádzky dva roky po spustení tretieho bloku.

Posúvanie termínov

Pôvodné termíny dostavby mochovských jadrových blokov boli roky 2012, resp. 2013. Termíny sa však pre opodstatnené aj neopodstatnené dôvody viackrát posúvali.

Dostavba si mala vyžiadať podľa posledných informácií 6,2 miliardy eur. Suma sa taktiež niekoľkokrát navyšovala, na začiatku dostavby mali elektrárne v pláne minúť necelé tri miliardy eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.