Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Na strednom Slovensku je bez elektriny asi 12.000 odberných miest SSE-D

Situácia je podľa neho naďalej najvážnejšia na hornej Orave. „V okolí Námestova, Tvrdošína a Trstenej je bez elektriny viac ako 5000 domácností. Okrem spomínaných miest evidujeme poruchy aj v obciach Čimhová, Liesek, Brezovica, Vitanová, Oravice, Hladovka a Suchá Hora,“ uviedol Gejdoš.

Doplnil, že v tejto oblasti padlo pre silný vietor obrovské množstvo stromov. „Desiatky z nich skončili na elektrickom vedení s napätím 22.000 voltov. Ťarchu stromov neudržali vodiče, ale ani niektoré betónové stĺpy a oceľové stožiare. Odstraňovanie porúch je o to náročnejšie, že sa nachádzajú na miestach, kde sa nedá dostať s potrebnými mechanizmami, napríklad s bagrami alebo žeriavmi. Niekde im stále zavadzajú popadané stromy a konáre, inde sa nedostanú cez blatistý terén. Niektoré oblasti hornej Oravy preto zostanú bez elektriny aj počas noci,“ dodal Gejdoš.

Vážna situácia je aj na Kysuciach, najmä v Turzovke, Korni a Makove, poruchám sa nevyhla ani oblasť Beluše a okolitých dedín. „SSE-D nasadila do akcie počas utorka všetky dostupné kapacity a stroje. V teréne sa pohybovalo takmer 300 údržbárov a montážnikov. Pri sprístupňovaní komunikácií im pomáhali aj hasiči, pilčíci a veľa dobrovoľníkov. Keďže sa blíži noc a pokračovať v odstraňovaní porúch by bolo na niektorých miestach nebezpečné a potme aj bezvýsledné, časť pracovníkov SSE-D si pôjde oddýchnuť. Avšak aj počas noci zostanú v pohotovosti desiatky chlapov, ktorí budú riešiť najvážnejšie situácie. Najmä tie, kde by hrozilo nebezpečenstvo alebo rozsiahle škody. Hneď ráno sa však opäť vydajú do ťažkého terénu a budú robiť všetko preto, aby obnovili dodávku elektriny pre zvyšných odberateľov,“ zdôraznil Gejdoš.

„Všetkých obyvateľov, ktorých zasiahli výpadky elektriny, by sme chceli ubezpečiť, že SSE-D využíva všetky dostupné prostriedky a kapacity, aby dostala situáciu pod kontrolu. Všetkých dotknutých žiadame o pochopenie a trpezlivosť. Naši pracovníci sú na podobné situácie vyškolení a vedia, ako majú postupovať. Treba si však uvedomiť, že ide o mimoriadnu situáciu, ktorej odstránenie bude chvíľu trvať, pričom ju ovplyvňujú rôzne okolnosti, ako nepriaznivé počasie, rozmočený terén či riziko pádu stromov,“ uzavrel Gejdoš.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.