Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. marca 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Na stavbe JE Búšehr II zahájili zemné práce

V susedstve jedinej iránskej jadrovej elektrárne, ktorá má jeden blok s reaktorom VVER-1000, budú postavené dva nové bloky s modernizovanou verziou rovnakého reaktoru. Pôjde o bloky generácie III+, na ktoré sú kladené vysoké bezpečnostné nároky, a ktoré spĺňajú všetky pofukušimské bezpečnostné požiadavky. Naviac sa jedná o verziu upravenú tak, aby mohla byť bezpečne prevádzkovaná aj v oblastiach s vyššou seizmickou aktivitou.

Zmluva o výstavbe bola medzi zákazníkom Nuclear Power Production & Development Company a generálnym dodávateľom Atomstrojexport podpísaná v novembri 2014. Projekt, ktorý prebieha formou ‚na kľúč‘, má hodnotu približne 10 miliárd dolárov a je plne hradený iránskou stranou. Prvá transakcia bola vykonaná vo februári tohto roku, kedy Irán poslal 185 miliónov eur spoločnosti Atomstrojexport.

Základný kameň JE Búšehr-2, ktorá vzniká v susedstve jedinej iránskej jadrovej elektrárne Búšehr-1 s jedným blokom s reaktorom VVER-1000, bol položený v septembri minulého roku. Od tej doby prebiehali prípravné práce a teraz boli na stavenisku zahájené zemné práce.

Suren Ambarcumjan, riaditeľ projektu výstavby JE Búšehr II, počas slávnostnej ceremónie uviedol, že sa počas výstavby prvej časti tejto elektrárne vytvoril schopný tým iránskych a ruských odborníkov, ktorý je schopný riešiť zložité technické problémy. „Aj pri výstavbe JE Búšehr II budeme aktívne využívať veľký potenciál iránskych odborníkov,“ podotkol Ambarcumjan. Dodal, že pevne verí, že nové bloky budú postavené včas a podľa náročných technologických a kvalitatívnych štandardov.

Liatie betónu do základov reaktorovej budovy, ktoré je považované za oficiálne zahájenie výstavby jadrovej elektrárne, je plánované na rok 2019. Podľa harmonogramu by spúšťanie prvého bloku malo začať v októbri 2024, druhého bloku v apríli 2026.

Zdroj: Essential Communication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.