Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro centy - mince
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Nico Kaiser (licencia Creative Commons)
27. decembra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Na Slovensku zdražie elektrina v priemere o 4,82 %

Pondelok – 20.12.2010

Slovensko:

Český koncern ČEZ chce v roku 2011 vstúpiť na slovenský trh so zemným plynom v sektore domácností. Projekt je zatiaľ len v prípravnej fáze, ale išlo by tak o prvú konkurenciu pre Slovenský plynárenský priemysel. Ten je zatiaľ dominantným dodávateľom na trhu so zemným plynom pre zákazníkov z radov domácností. Na Slovensku ČEZ  zatiaľ ponúka len dodávky elektrickej energie pre firmy. (viac informácií)

Európska únia:

Temelín ukončí v roku 2011 výmenu jadrového paliva. Na jar sa začne s výmenou palivových súborov v druhom bloku elektrárne. Jadrový zdroj v Temelíne prechádza z amerického paliva Westinghouse na palivo od ruského dodávateľa TVEL, ktorý v roku 2006 vyhral verejný tender. (viac informácií)

Maďarské predsedníctvo EÚ v prvom polroku 2011 sa zameria na energetickú politiku. Zasadnutie ministrov počas „energetického summitu“ v Budapešti vo februári sa zameria na prijatie spoločných záverov v dvoch strategických dokumentoch: Energia 2020 a Akčný plán energetickej efektívnosti. Súbor strednodobých stratégií doplnia počiatočné diskusie o energetickej cestovnej mape do roku 2050. Maďarsko tiež čaká v Rade EÚ veľká legislatívna výzva. Je ňou hľadanie kompromisu s Európskym parlamentom v otázke regulácie integrity a transparentnosti trhu s energiami. Cieľom je dosiahnuť väčšiu transparentnosť. (viac informácií)

Utorok – 21.12.2010

Slovensko:

Slovenské domácnosti si v roku 2011 priplatia za elektrinu v priemere o 4,82 %. Informoval o tom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý rozhodol o výške tarify za prevádzkovanie systému pre spoločnosti ZSE Energia, Stredoslovenská energetika a Východoslovenská energetika. Výšku tarify ovplyvnili predovšetkým obnoviteľné zdroje energie (OZE), najmä fotovoltaika. (viac informácií)

V Nitre sa uvažuje nad výstavbou paroplynovej elektrárne, ktorá by dokázala pokryť až polovicu energetických potrieb mesta. Jej inštalovaný výkon by dosiahol 54 MW. O samotnej realizácii sa rozhodne na základe výsledkov rokovaní medzi súkromným investorom a mestskými teplárňami. V prípade výstavby je však znižovanie cien energií málo pravdepodobné, myslí si primátor Nitry Jozef Dvonč.  (viac informácií)

Európska únia:

Európska komisia (EK) obvinila české spoločnosti EPH a J&T Investments Advisors z marenia vyšetrovania, zneužívania dominantného postavenia a vytláčania konkurencie v oblasti českej energetiky. Ako uvádza EK, české spoločnosti neposkytli inšpektorom dostatok informácií počas kontroly v novembri 2009. V prípade dokázania ich viny hrozí obom podnikom vysoká pokuta, ktorá môže dosiahnuť až 1 % z ich globálneho ročného obratu. (viac informácií)

Prevádzkovateľom fotovoltaických elektrární v Česku hrozia ďalšie finančné škody. Mnohí z nich sa nestihnú pripojiť do distribučnej siete do konca roka. Prídu tak o výhodne nastavené výkupné ceny elektrickej eenrgie, ktoré sa v roku 2011 výrazne znížia. (viac informácií)

Streda – 22.12.2010

Európska únia:

Výroba biomasy v Česku sa stále zvyšuje. Rastúci trend z posledných rokov sa udržal aj napriek čoraz drahším vstupným surovinám a väčšej konkurencii na českom trhu. Najväčší záujem je o drevené a rastlinné pelety. Spotreba drevených peliet rastie aj v domácnostriach, keďže štát poskytuje dotácie pre kotle na spaľovanie biomasy. (viac informácií)

Svet:

Južná Kórea predstavila vládny plán ako zvýšiť surovinovú bezpečnosť krajiny. Systém štátnej podpory má firmám pomôcť v získavaní nových surovinových zdrojov v zahraničí. Vládny cieľ si na nasledujúcich 10 rokov stanovil, aby 30 % dodávok ropy a zemného plynu na domáci trh pochádzalo zo zdrojov vo vlastníctve juhokórejských firiem. (viac informácií)

Štvrtok – 23.12.2010

Európska únia:

Lotyšskí zákazníci budú mať v roku 2011 lacnejší plyn v priemere o 7 %. Gazprom totiž o 15 % znížil nákupnú cenu pre lotyšského distribútora Latvijas Gaze v roku 2011. Lotyšsko podpísalo v roku 2009 dlhodobý kontrakt s Gazpromom pre dodávku zemného plynu na 20 rokov. (viac informácií)

Spoločnosť RWE odstúpila z dostavby jadrovej elektrárne v Bulharsku pre obavy z nízkej transparentnosti. Informácie z tajných amerických diplomatických depeší sa dostali na verejnosť prostredníctvom kontroverznej stránky WikiLeaks. Oficiálne zdôvodnenie koncernu v roku 2009 hovorilo, že problémom sú financie.  (viac informácií)

Svet:

USA obvinili Čínu na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) z nelegálnej podpory veternej energie. Podľa americkej vládnej agentúry (U.S. Trade Representative) takáto politika deformuje trhové prostredie. Peking všetky americké obvinenia popiera, ale nevylúčil ochotu viesť diskusiu s predstaviteľmi USA.  (viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.